Umów wizytęprzez Internet!


Wybierz dogodny termin w poniższym kalendarzu i potwierdź rezerwację.

Wczytywanie kalendarza...

Powrót do kalendarza
Rezerwacja pierwszej wizyty Rezerwacja wizyty telefonicznej Rezerwacja wizyty wideo Gdynia
Rezerwacja pierwszej wizyty Rezerwacja wizyty telefonicznej Rezerwacja wizyty wideo Gdynia
Rezerwacja pierwszej wizyty Rezerwacja wizyty telefonicznej Rezerwacja wizyty wideo Gdynia
Rezerwacja pierwszej wizyty Rezerwacja wizyty telefonicznej Rezerwacja wizyty wideo Gdynia
01 stycznia 0000 godzina 00:00
Gdynia, ul. Wrocławska 39/1
Dietetyk: mgr Emilia Hallmann
Gdynia, ul. Wrocławska 39/1
Dietetyk: mgr inż. Sławomir Hallmann
Gdynia, ul. Wrocławska 39/1
Dietetyk: mgr Anna Janca
Gdynia, ul. Wiczlińska 54
Dietetyk: mgr Emilia Hallmann
Tutaj wpisz kod który otrzymałeś wiadomością sms.
Wysyłanie

Wysyłanie danych

Zapraszam serdecznie na bezpłatne
konsultacje w moim gabinecie.

W ramach wspólnego spotkania:

  • dokonamy szczegółowej oceny masy i składu ciała
  • przeanalizujemy Twoje potrzeby i wydatki energetyczne
  • ustalimy optymalny zakres badań laboratoryjnych

Proszę o telefon aby umówić konkretną godzinę spotkania.

tel. 781 344 445

tel. 733 215 215

tel. 733 215 215

tel. 781 344 445

Zapraszam serdecznie na
konsultację online.

W ramach wspólnego spotkania:

  • dokonamy szczegółowej oceny masy i składu ciała
  • przeanalizujemy Twoje potrzeby i wydatki energetyczne
  • ustalimy optymalny zakres badań laboratoryjnych

Proszę o telefon aby umówić konkretną godzinę rozmowy.

tel. 781 344 445

tel. 733 215 215

tel. 733 215 215

tel. 781 344 445

mgr Emilia Hallmann
mgr Emilia Hallmann
mgr inż. Sławomir Hallmann
mgr inż. Sławomir Hallmann
mgr Anna Janca
mgr Anna Janca
mgr Emilia Hallmann
mgr Emilia Hallmann
Ukryj kalendarz

Dietetyk radzi

Czy mogę spożywać gotowe sałatki sklepowe?

Czy mogę spożywać gotowe sałatki sklepowe?

Wydawałoby się, że gotowa, kupna sałatka, która zawiera w sobie warzywa jest doskonałym rozwiązaniem dla zabieganych. Niestety, nierzadko takie sałatki swoim składem nie różnią się wiele od produktów wysoko przetworzonych.
Gotowe sałatki bardzo często zawierają niezdrowe sosy śmietanowe lub majonezowe, które oprócz dużej ilości kalorii zawierają dużą ilość konserwantów. W gotowych produktach występują dodatki do żywności, takie jak: askorbinian sodu (E301), azotyn sodu (E250), benzoesan sodu (E211), glutaminian sodu (E621), guma guar (E412), guma ksantanowa (E415), izoaskorbinian sodu (E316), karagen (E407), polifosforany (E452), rybonukleotydy disodowe (E635), sacharyny (E954), sorbinian potasu (E202). Duża ilość konserwantów użytych w gotowych produktach nigdy nie będą obojętne dla naszego zdrowia.
Dodatkowo sałatki, które stoją długo na ladach chłodniczych są wystawione na działanie światła tracą ogromną ilość witamin.
Przygotowanie sałatki naprawdę nie musi nam zabierać wiele czasu, pamiętajcie, że warto samemu przygotowywać wszystkie potrawy.
Dobry Dietetyk Gdynia Orłowo

Choruję na cukrzycę, czy mogę spożywać owsiankę na śniadanie?

Choruję na cukrzycę, czy mogę spożywać owsiankę na śniadanie?

Osoby borykające się z nadwagą, otyłością lub cukrzycą płatki owsiane najkorzystniej przygotowywać poprzez ich krótkie zagotowanie w małej ilości wody, dopiero później uwzględnić dodanie mleka.
Płatki można również przestudzić i dodać jogurt naturalny, kefir lub maślankę - pozwoli to na obniżenie indeksu glikemicznego całego posiłku. Dodanie do owsianki orzechów, nasion czy siemienia lnianego pozwoli zachować prawidłowe proporcje węglowodanów w posiłku.
Niski indeks glikemiczny potrawy korzystnie wpływa na prawidłowy poziom glukozy we krwi oraz metabolizm tłuszczu.
Należy pamiętać, że zarówno w diecie odchudzającej jak i diecie przy cukrzycy warto dbać o różnorodność na talerzu i dobór naturalnych i nieprzetworzonych produktów.

Dobry dietetyk Gdynia Orłowo

Dlaczego powinniśmy jeść pestki i orzechy?

Dlaczego powinniśmy jeść pestki i orzechy?

Ostatnio w trakcie wizyty kontrolnej pacjentka zapytała mnie, dlaczego w diecie jest tak dużo pestek i orzechów?! Przecież są wysokokaloryczne…
To prawda, orzechy i nasiona charakteryzują się wysoką gęstością energetyczną jednak to nie musi być ich wadą. Będąc na diecie ułożonej przez wykwalifikowanego dietetyka, nie powinniście się martwić o ilość kalorii, bo wszystkie są wyliczone odpowiednio do waszego zapotrzebowania. Jeśli w potrawie pojawiają się pestki czy orzechy, oznacza to że na dany posiłek dietetyk dysponował określoną ilością kalorii i część z nich wykorzystał właśnie na udział tych produktów. I na pewno miał w tym swój cel. ;)
Pestki, nasiona i orzechy to nie tylko kalorie. Są one źródłem przede wszystkich zdrowych tłuszczów (NNKT-nienasyconych kwasów tłuszczowych), jak również innych cennych składników m.in. cynku, magnezu, miedzi, a także witamin z grupy B i witaminy E. Pomocne więc będą np. przy chorobach układu krążenia, czy problemach ze skórą, włosami i paznokciami.
Więcej szczegółowych informacji na temat orzechów i ich właściwości znajdziecie w artykule na naszej stronie:
http://orlowo.dobrydietetyk.pl/co-nowego/2017/11/30/wartosci-odzywcze-orzechow/

Dobry Dietetyk Gdynia Orłowo

Owoce w diecie

Chciałabym spróbować odchudzić się sama. Do tej pory jadłam bardzo dużo słodyczy, czy mogę je zastąpić owocami? Czy na diecie muszę całkowicie zrezygnować z owoców?

Na szczęście nie musimy całkowicie rezygnować z owoców pozostając na diecie redukcyjnej. Należy jednak kontrolować ich ilość. Mimo że owoce są ogólnie uważane za zdrowe, zawierają dużo witamin i błonnik, nie powinniśmy dodawać ich do każdego posiłku, a już na pewno nie powinniśmy podjadać ich między posiłkami. Podjadanie jest ogólnie niewskazane, a posiłki trzeba spożywać regularnie.
Należy pamiętać, że owoce są źródłem cukru prostego, jakim jest FRUKTOZA. Cukier ten w naszym organizmie (mówiąc w skrócie) omija niektóre charakterystyczne dla glukozy szlaki metaboliczne i jest przekształcany w trójglicerydy. Zbyt wysokie stężenie fruktozy może więc powodować wzrost stężenia lipidów we krwi, otyłość, a także stłuszczenie wątroby czy dnę moczanową. Osoby chorujące na te schorzenia powinny zwrócić szczególną uwagę na ilość owoców w swojej diecie.

Mam już prawie otyłość drugiego stopnia. W tym roku biorę się za siebie. Przeszedłem na ...

Mam już prawie otyłość drugiego stopnia. W tym roku biorę się za siebie. Przeszedłem na dietę, na razie radzę sobie samodzielnie, ale mam problem z aktywnością fizyczną. Chciałem zacząć biegać, ale padam już po przebiegnięciu kilkunastu metrów. Czy mogą mi panie coś poradzić?

Bieganie przy otyłości drugiego stopnia nie jest najlepszym pomysłem. W pana przypadku najlepiej sprawdzą się ćwiczenia o lekkiej intensywności (np. w domu lub w siłowni, najlepiej pod okiem trenera), szybkie spacery/marsze lub pływanie. I to właśnie basen najczęściej polecam moim pacjentom.
Korzyści z pływania jest mnóstwo:
- wzmacnia mięśnie (w tym serce!)
- poprawia krążenie
- zmniejsza obrzęki
- zwiększa pojemność oddechową płuc
- odciąża stawy - dlatego właśnie jest polecane osobom z nadmierną masą ciała (w wodzie ciało waży 1/10 swojej masy na lądzie!) - i poprawia ich elastyczność
- rozciąga i relaksuje mięśnie, co przyspiesza ich regenerację
Dzięki tym czynnikom zapobiega lub pomaga w leczeniu takich chorób jak: udar mózgu, zawał serca, cukrzyca czy nadciśnienie, które często towarzyszą otyłości.
Oprócz tego, tak jak każda aktywność fizyczna, wyzwala w nas hormony SZCZĘŚCIA-endorfiny :)
Jeśli ktoś nie umie pływać, warto zapisać się do szkółki. Na naukę nigdy nie jest za późno! Można wybrać również bardzo popularne w ostatnim czasie zajęcia z aqua aerobiku.
Trzymamy za pana kciuki! Z czasem będzie panu coraz łatwiej wykonywać jakąkolwiek aktywność fizyczną. Ważne, żeby się nie poddawać! :)

Śniadanie. Czy to prawda, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia?

Czy to prawda, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia?

To prawda, że śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem w ciągu dnia, jeśli nie najważniejszym. Dlaczego?
Wyniki badań wskazują, że osobom, które regularnie jedzą śniadania, łatwiej utrzymać prawidłową masę ciała i mają mniejsze skłonności do tycia. Dzięki dobrze zbilansowanemu pierwszemu posiłkowi, w ciągu dnia nie będziemy mieć niekontrolowanych napadów głodu, a w efekcie unikniemy sięgania po niezdrowe przekąski, czy też słodycze. Najkorzystniej, jak śniadanie zjadamy w przeciągu godziny od przebudzenia.
Przez jedzenie regularnych śniadań "nastrajamy" nasz metabolizm, dzięki czemu organizm nie mam potrzeby odkładania zapasów. Poza śniadaniem, ważne jest też regularne jedzenie pozostałych posiłków. Chcąc utrzymać prawidłową masę ciała, najlepiej zjadać 4 – 5 posiłków w odstępach co 2,5-4 godziny.

Eliminacja pieczywa

Czy to prawda, że muszę wyeliminować pieczywo z diety żeby schudnąć?

Nie jest to prawda :). Nie powinniśmy wyrzucać z naszej diety produktów, które chcielibyśmy jeść po skończonej dietoterapii.
Dobre jakościowe pieczywo może być wartościowym składnikiem naszej diety, jako źródło złożonych węglowodanów. Nie należy z góry skreślać pieczywa, jednak wszystko trzeba wybierać z głową i w odpowiednich ilościach.
Kiedy sięgamy po pieczywo, wybierajmy chleby z pełnego przemiału. Nie dajmy się zwieźć fantazyjnym nazwom "chleb fitness" czy "chleb dla sportowców", są to zazwyczaj zabiegi marketingowe, które sprawiają, że pieczywo jest droższe, a nie zdrowsze. ;)
Najgorzej gdy wymienimy w naszej diecie chleb na pieczywo chrupkie lub wafle ryżowe. Takie pieczywo chrupkie nie daje praktycznie żadnej sytości, a niestety wartość kaloryczna i odżywcza tego produktu pozostawia wiele do życzenia.

Jak uniknąć efektu jojo?

Jak uniknąć efektu jojo?

Najprostszą i najskuteczniejszą metodą jest skorzystanie z fachowej pomocy.

Prawidło przeprowadzona terapia dietetyczna, pod okiem specjalisty, minimalizuje wystąpienie tzw.: "efektu jojo". Dietetyk indywidualnie dobiera parametry diety, a rozkład i rodzaje posiłków dostosowuje pod upodobania i możliwości pacjenta. Dzięki temu nie ma ryzyka niedoborów oraz obniżenia tempa metabolizmu, które towarzyszy krótkim, głodówkowym "dietom cud". Ponadto indywidualnie rozpisany plan żywieniowy, trafia w gust pacjenta, a tym samym jest chętniej przestrzegany. Na wizytach kontrolnych systematycznie monitorowane są parametry zmian w składzie ciała oraz modyfikowany jest jadłospis w zależności od etapu i postępów terapii. Plan żywieniowy, której celem jest redukcja wagi (przez pozbycie nadmiaru tkanki tłuszczowej) powinien składać się z okresu redukcji oraz stabilizacji wagi.

Nadrzędnym celem diety jest nauka racjonalnego sposobu odżywiania i stylu życia, który pozwala na utrzymanie wymarzonej sylwetki. Dieta to okres zmiany nawyków żywienowych na zdrowsze :)

Dlaczego warto jeść czosnek?

Dlaczego warto jeść czosnek?

Wiele badań wykazało, że czosnek skutecznie zapobiega infekcjom i pomaga je zwalczać. Dzieje się tak, ponieważ zawiera dużo lotnych związków siarkowych oraz olejków eterycznych. Dlatego w przejściowych okresach ( wiosna/jesień), gdy jesteśmy bardziej narażeni na infekcje, warto po niego częściej sięgać.
Ponad to czosnek chroni przed chorobami układu krążenia, ponieważ wykazuje właściwości przeciwzakrzepowe oraz działa także na ścianki naczyń krwionośnych, powodując ich rozkurcz, co może zapobiegać zawałowi serca, czy też udarowi mózgu.
Czosnek wspomaga również trawienie, stymuluje wydzielanie żółci oraz usprawnia pracę jelit i tym samym zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych wzdęć- pod warunkiem, że nie jesteśmy na niego uczuleni. Świetnie sprawdza się jako dodatek do mięs, ale też do wielu innych potraw.
W maleńkim ząbku kryje się cała skarbnica cennych składników – związki flawonoidowe, aminokwasy, saponiny, związki śluzowe, witaminy (z grupy B, witamina C, prowitamina A), oraz sole mineralne (m.in. potasu, wapnia, magnezu) oraz rzadkie mikroelementy. I to właśnie dzięki tym różnym elementom, czosnek wykazuje wiele prozdrowotnych (poza wymienionymi wyżej) właściwości: zapobiega nowotworom układu pokarmowego, działa antybakteryjnie, a dzięki obfitości antyoksydantów wykazuje właściwości przeciwstarzeniowe. Jedzmy więc czosnek dla zdrowia!
Dietetyk Gdynia Dietetyk Tczew, Dietetyk Malbork

Jak to jest, że do południa trzymam dietę a wieczorami mam ogromne napady na słodkie?

Jak to jest, że do południa trzymam dietę a wieczorami mam ogromne napady na słodkie?

Jest to bardzo częste wśród osób rozpoczynających swoją przygodę z dietą, ale nie tylko. Wiele osób nie może się powstrzymać od wieczornego podjadania słodyczy czy słonych przekąsek. Trzeba się zastanowić jaka jest tego przyczyna.

Po pierwsze: Obserwuj się. Czy podjadanie wieczorne nie wynika po prostu z wolnego czasu, nudy. Być może zapracowany całym dniem, skupiony na konkretnych posiłkach wracasz do domu, siadasz przed telewizorem i nie mając czym zająć rąk sięgasz po chipsy, orzeszki, czekoladę czy ciastka robiąc to bardzo nieświadomie. A wiadomo jak działają takie przekąski, na jednym się nie kończy.
Rada: Najlepiej pozbądź się z domowych szafek takich przekąsek. Możesz w zamian przygotować coś zdrowego. Orzechy, przygotowane przez siebie ciastka, warzywa pokrojone w paski. Wiadomo tutaj też musi być umiar.
Po drugie: Czy jesteś pewien, że twoja dieta jest dobrze zbilansowana? Być może występują w niej restrykcje, które skłaniają się ku temu, że organizm jest niedożywiony. Może spożywasz po prostu za mało! I gdy przychodzi wieczór organizm chce wyrównać braki.
Rada: Przeanalizuj swój jadłospis. Być może masz za mało kalorii przy swoim trybie życia czy konkretnych makroskładników. Tutaj najlepiej zgłosić się do specjalisty.
Po trzecie: Regularność! Możliwe, że nie jesz śniadań, pierwszy posiłek jest późno, kolejny też mało sycący. A może jesz 2 albo 3 posiłki dziennie? I gdy przychodzi wieczór, jesteś tak głodny, że już nie panujesz nad sobą i wybierasz coś na szybko, najlepiej słodkiego, co da Ci trochę energii. To właśnie brak regularności sprawia, że nie możesz się powstrzymać. Duże odstępy między posiłkami skutkują wahaniami poziomu cukru we krwi, zaburzeniami gospodarki hormonalnej, zaburzeniami metabolizmu. Duże odstępy i rezygnacja z posiłku zamiast spalać tłuszcz spowoduje jego magazynowanie. Nadrobisz go dodatkowo kolejną porcją ciastek, chipsów i batonów.
Rada: Jedz częściej, wybieraj ZBILANSOWANE posiłki o mniejszej objętości. Najlepszym rozkładem będą 3 główne posiłki i 2 przekąski w ciągu dnia. Zaplanuj godziny posiłków i co najważniejsze trzymaj się tych godzin.
Po czwarte: Być może masz odpowiednio zbilansowaną dietę, trzymasz się godzin, jesz regularnie ale dalej wracając do domu po ciężkim dniu pracy masz potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego. Zastanów się czy to nie stres, a podjadanie nie wynika pod wpływem jakiegoś napięcia psychicznego. Czynników stresowych jest sporo więc może i Ty rozładowujesz niekorzystne emocje jedzeniem.
Rada: Przeanalizuj powód, przez który sięgasz po dodatkowe, niezdrowe kalorie. Przemyśl w jaki inny sposób możesz poradzić sobie ze stresem (może będzie to spacer, siłownia, rozmowa z kimś bliskim). Zastanów się czy jest inna rzecz, która sprawia Ci przyjemność, opracuj strategie radzenia sobie ze stresem. Jeżeli to Cię przerasta, zwróć się do specjalisty.

Dobry Dietetyk Gdynia Orłowo

Ile mogę zjadać kalorii dziennie?

Mam 60 lat i prawie zero ruchu- ile powinnam spożywać kalorii w ciągu dnia?

Określając całkowite zapotrzebowanie energetyczne należy wyznaczyć podstawową przemianę materii (PPM) , czyli taką ilość energii jaka jest niezbędna na funkcje życiowe, a następnie uwzględnić aktywność fizyczną wynikającą z codziennych zajęć, rodzaju pracy, czy uprawianego sportu. Na wartość PPM organizmu wpływa kilka istotnych elementów takich jak: masa ciała, wzrost, płeć, masa mięśni, wiek, czy stan zdrowia. W uproszczeniu, po wyznaczeniu PPM należy pomnożyć otrzymany wynik przez odpowiedni współczynnik w zależności od tego, czy jest to tryb życia siedzący, czy o niskiej, średniej, wysokiej aktywności codziennej i wtedy otrzymamy CPM, czyli wartość całkowitej przemiany materii i wiemy ile kalorii możemy zajadać na dobę. Przykładowo, kobieta lat 60, wzrost 165 i waga 70kg, zawartość tkanki tłuszczowej na poziomie 35% o siedzącym trybie życia powinna spożywać około 1700 kcal na dobę. Ta sama kobieta pracująca fizycznie mogłaby spożyć około 2300 kcal. W jednym i drugim przypadku wartość PPM jest niezmienna i wynosi około 1200 kcal. Należy pamiętać, że są to założenia teoretyczne, w praktyce może okazać nieco inaczej.

Czy pleśń na żywności wystarczy odkroić?

Czy pleśń na żywności wystarczy odkroić?

Niestety nie, spleśniały produkt należy wyrzucić do kosza. To, że pleśń ujawnia się tylko w jednym miejscu na produkcie nie świadczy o tym, że tylko tam się znajduje - ZARODNIKI PLEŚNI ZNAJDUJĄ SIĘ W CAŁYM PRODUKCIE.
W żadnym wypadku nie wolno spożywać produktów nadpleśniałych, z białym, zielonym lub jakimkolwiek nalotem.
Szczególnie powinniśmy uważać na produkty zawierających tłuszcz (orzechy), ponieważ aflatoksyny (wytworzone przez grzyby) doskonale się w nich rozpuszczają. Źródłem niebezpiecznych substancji może być także mięso i mleko. Aflatoksyny mogą bowiem przedostawać się do organizmu zwierząt wraz ze skażoną paszą. Jeżeli smak, kolor lub zapach żywności Was zaniepokoi, to nie należy takiego produktu spożywać - nawet jeśli data przydatności do spożycia jeszcze nie minęła. Dbajmy o swoje zdrowie.

Czy gluten jest szkodliwy?

Czy gluten jest szkodliwy?

Może zacznijmy od tego czym jest gluten i w jakich produktach go znajdziemy? Mówiąc w skrócie, gluten jest białkiem obecnym w żywności pochodzenia roślinnego. Znajduje się w pszenicy, życie i jęczmieniu oraz produktach, które mogą być nim zanieczyszczone poprzez wytworzenie na jednej taśmie produkcyjnej z wyrobami pszennymi.
Są dwie grupy osób, które powinny unikać glutenu. Pierwsza grupa, to pacjenci z chorobą genetycznie uwarunkowaną – celiakią. W drugiej grupie znajdują się osoby, które mogą być uczulone na gluten lub są na gluten „nadwrażliwi”. Dieta bezglutenowa może być również wprowadzana w niektórych przypadkach chorób autoimmunologicznych, ale tylko pod kontrolą dietetyka lub lekarza – taka dieta powinna być zbilansowana i dopasowana indywidualnie.
Jeżeli jesteś zdrową osobą, która nie odczuwa żadnych dolegliwości po spożyciu produktów zawierających gluten (silne bóle brzucha, wzdęcia, zaparcie, biegunki), to nie powinieneś rezygnować z glutenu.
Dieta bez glutenu wdrażana u ludzi zdrowych jest niepotrzebną modą, która może doprowadzić do niedoborów składników mineralnych oraz witamin. Rezygnacja z pełnoziarnistych produktów pszennych, żytnich i kasz takich jak: kasza jęczmienna, orkiszowa czy bulgur, w zamian za bezglutenowe gotowce może być szkodliwe dla zdrowia.
Wiele osób korzysta z tej mody w celu zrzucenia paru kilogramów. I tutaj powinniśmy zauważyć różnicę pomiędzy dietą „bezglutenową” a dietą bez pszennych białych bułek, białych makaronów i ciasteczek. To rezygnacja z tych niezdrowych produktów jest zazwyczaj powodem chudnięcia, a nie wyrzucenie glutenu z diety.

Czy produkty light odchudzają?

Czy produkty light odchudzają?

Przy diecie odchudzającej zasada jest prosta: podstawą jest ujemny bilans energetyczny w ciągu dnia.
Produkty typu "light" mogą pojawić się w diecie odchudzającej, nie mogą jednak stanowić jej podstawy oraz nie są koniecznością.
Żywność typu light nie należy do szczególnie odżywczej. Aby obniżyć kaloryczność produktu, musimy coś z niego usunąć. A jeżeli coś z produktu usuwamy, to musimy wypełnić wolne miejsce. Najczęściej w miejsce usuniętego tłuszczu wprowadzana jest woda oraz substancje zagęszczające. Część tłuszczu może zostać zastąpiona cukrem, co również nie jest dobrym rozwiązaniem.
Podstawą trwałej utraty masy ciała jest zmiana złych nawyków żywieniowych, a nie wymiana produktów tradycyjnych na produkty "odchudzone".
Powinniśmy nauczyć się wybierać wartościowe produkty, odpowiednio przygotowywać je do spożycia oraz zadbać o codzienną aktywność fizyczną - wtedy możemy liczyć na oczekiwane rezultaty.

Czy jogurty owocowe są kaloryczne?

Czy jogurty owocowe są kaloryczne?

Tak, najczęściej są bardzo kaloryczne i są to zazwyczaj "puste kalorie".
Popularne „jogurty owocowe czy zbożowe” niestety bardziej przypominają niezdrowy deser, niż pełnowartościowy posiłek. Często zdarza się tak, że takie jogurty zachęcają nas piękną etykietą, "fit" nazwami by zmylić konsumenta.
Należy pamiętać o czytaniu etykiet. Jogurty smakowe zawierają najczęściej: cukier, syrop glukozowo- fruktozowy, syrop kukurydziany, dodaną fruktozę lub inne słodzidła.
Takie produkty nie są zalecane w zdrowym żywieniu oraz nie sprzyjają odchudzaniu - wręcz przeciwnie. ;)
Lepiej jest kupić jogurt naturalny, zawierający w swoim składzie jedynie mleko i kultury bakterii oraz dodać do niego pokrojonego banana, świeże lub mrożone truskawki (czekamy z niecierpliwością poza sezonem na te świeże) lub inne ulubione owoce.
Dla osób, którym ciężko jest się przestawić na taki jogurt polecam oprócz owoców dodać łyżeczkę miodu, by z czasem i z niego zrezygnować. :)

Kochani, zrezygnujcie ze smakowych jogurtów, wyjdzie Wam tylko na zdrowie. :)

Co zrobić kiedy się przejem?

Co zrobić kiedy się przejem?

Zwłaszcza w czasie świąt zapominamy, że żołądek ma określoną pojemność. ;)
Najbardziej zalecane byłoby nie doprowadzać do sytuacji przejedzenia.
Warto jeść z rozwagą, unikać tłustych i ciężkostrawnych potraw oraz pić sporo wody.
Przy uczuciu przejedzenia oraz niestrawności pomagają: krople żołądkowe, leki rozkurczowe, środki wspomagające trawienie. Z naturalnych środków ulgę przyniosą nam napary z pokruszonych owoców kopru, rumianku, mięty, czy majeranku. Zioła zalewamy wrzątkiem i trzymamy przez 15 minut pod przykryciem.
Warto pamiętać o odpowiednim nawodnieniu oraz przerwie pomiędzy posiłkami. Zalecany jest również ruch, dlatego warto po obiedzie wybrać się na spacer z rodziną.

Czy dieta wegetariańska jest bezpieczna?

Czy dieta wegetariańska jest bezpieczna?

Oczywiście – dieta wegetariańska jest bezpieczna na każdym etapie życia i rozwoju człowieka. Niestety, w świadomości wielu ludzi istnieje przekonanie, że dieta bezmięsna jest niedoborowa i osoby niejedzące mięsa są niedożywione. Nic bardziej mylnego, DOBRZE ZBILANSOWANA dieta wegetariańska może nieść korzyści zdrowotne wynikające z zapobiegania lub leczenia niektórych chorób.
Główne źródła białka w diecie wegetariańskiej pochodzą z produktów nabiałowych oraz jaj, dlatego nie warto martwić się niedoborami białka na takiej diecie.

Wapń na diecie bezmlecznej

Wapń na diecie bezmlecznej

Zalecane dzienne spożycie (RDA) na wapń wynosi 700-1300mg (w zależności od wieku, płci i stanu fizjologicznego-ciąża). Dla dorosłych kobiet i mężczyzn jest to ok 1000-1200mg.
Najbogatszym źródłem wapnia jest mleko i jego przetwory. Co jednak, jeśli nie chcemy lub nie możemy spożywać tych produktów? Wapń jest bardzo ważnym składnikiem naszej diety. Odpowiada za funkcje układu nerwowego, hormonalnego i sercowo-naczyniowego. Jest głównym substratem do budowy kości, bierze udział w procesach kurczliwości mięśni i krzepliwości krwi zapobiega m.in. otyłości, nowotworom (jelita grubego, sutka i prostaty). Musimy więc zapewnić podaż tego pierwiastka z innych źródeł.
Jeśli nie jesteś na diecie wegańskiej i nie spożywasz nabiału ze względu na np. alergię, możesz pozwolić sobie na pozyskanie go ze źródeł pochodzenia zwierzęcego. Są to głównie przetwory rybne z ośćmi (szprotki, sardynki). Nie martw się, jeśli jesteś na diecie roślinnej-źródeł wapnia jest naprawdę sporo. Znajdziemy go m.in, w zielonych warzywach liściastych (tj.: jarmuź, szpinak, pietruszka, brokuły), pestkach i nasionach (tj.: sezam, a więc również pasta tahini, migdały, nasiona chia, mak, orzechy laskowe) nasionach roślin strączkowych (tj.: fasola, groch, soczewica), suszonych figach, jajach czy nawet pomarańczach! Jednak należy pamiętać, że istnieją pewne czynniki, które mogą utrudniać wchłanianie wapnia w organizmie. Są to m.in. kwas szczawiowy i fitynowy zawarte w roślinach, a także duże ilości nierozpuszczalnej frakcji błonnika pokarmowego i fosforu. Na ratunek może przyjść również wysokozmineralizowana woda butelkowana.
Pamiętaj o tych wszystkich źródłach wapnia w codziennej diecie, a na pewno unikniesz niedoboru. Jeśli wydaje Ci się, że sam sobie nie poradzisz, zachęcam Cię do wizyty u dietetyka, który skomponuje dietę indywidualnie dla Twojej osoby.

Dobry Dietetyk Gdynia Orłowo

Jak poprawnie smażyć?

Jak poprawnie smażyć?

Najważniejszym czynnikiem poprawnego smażenia jest temperatura oleju. Powinien on być GORĄCY, ale nie DYMIĄCY!

Zbyt niska temperatura oleju spowoduje, że będzie on zbyt szybko wnikał w głąb produktu, co zwiększy jego kaloryczność, a także utrudni trawienie. Z kolei zbyt rozgrzany tłuszcz przyspieszy powstawanie szkodliwych , rakotwórczych związków, m.in. wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) czy końcowych produktów zaawansowanej glikacji białek (AGEs).

Olej rozgrzany do odpowiedniej temperatury spowoduje szybkie powstawanie rumianej skórki na zewnętrznej części produktu. Dzięki niej olej nie będzie wnikał do środka smażonego produktu, a także zmniejszy się utrata wody i soku mięsnego. A mięso będzie soczyste i smaczne :)

Oprócz tego należy pamiętać, aby sam proces smażenia trwał jak najkrócej!

Czym różnią się płatki owsiane górskie od błyskawicznych? Czy mogę używać ich wymiennie?

Czym różnią się płatki owsiane górskie od błyskawicznych? Czy mogę używać ich wymiennie?

Jeśli chodzi o wartości odżywcze, będą praktycznie identyczne, w końcu to ten sam produkt! Spójrzcie na tabelę poniżej:

(na 100g) energia węglowodany tłuszcze białko błonnik
górskie: 366kcal 69,3 7,2g 11,9 6,9
błyskawiczne: 376kcal 62,4 7,2g 12,8 6,9

Płatki te różnią się sposobem produkcji. Górskie otrzymywane są z prasowania i/lub łamania całego ziarna owsa po obłuszczeniu, natomiast błyskawiczne produkowane są przez jeszcze większe rozdrobnienie oraz nawodnienie ziarna. Oznacza to, że są produktem o większym stopniu przetworzenia. Ma to wpływ na wartość indeksu glikemicznego produktu. Płatki owsiane błyskawiczne będą miały wyższy indeks glikemiczny - będą szybciej trawione w przewodzie pokarmowym i szybciej zostanie z nich uwolniona glukoza. I chociaż różnice te nie są znaczne, w diecie o niskim IG zalecałabym płatki owsiane górskie.
Natomiast dzięki temu, że płatki owsiane błyskawiczne są lżej strawne od górskich, poleca się je osobom z problemami z przewodem pokarmowym.

Dobry Dietetyk Gdynia Dobry Dietetyk Tczew Dobry Dietetyk Malbork

Soki w diecie dzieci i młodzieży

Jak to jest z tymi sokami? Pić czy nie pić? Kilka faktów o sokach w codziennej diecie

Według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia dzieci między 4 a 6 rokiem życie mogą spożywać 170 ml soku dziennie, natomiast dzieci i młodzież od 7 roku życia całą szklankę (230 ml). W przypadku dorosłych również dopuszcza się zastąpienie jednej porcji warzyw lub owoców szklanką soku.
Niepodważalną zaletą soków jest ich naturalne pochodzenie, słodki smak oraz zawartość witamin i mikroelementów (szczególnie w tych świeżo wyciskanych). Są zdecydowanie lepszą alternatywą od słodkich napojów gazowanych będących źródłem fosforanów nieorganicznych niekorzystnie wpływających na układ kostny oraz sercowo-naczyniowy.
ALE ...
szklanka to nie butelka :)
Do wyprodukowania szklanki/butelki soku potrzeba co najmniej kilku sztuk owoców - a kto z nas zjada choćby 4 jabłka czy pomarańcze na raz?
Co więcej, owoce oprócz wspomnianych witamin oraz mikroelementów zawierają w swoim składzie również błonnik, dzięki któremu zapewniają uczucie sytości. W soku go nie znajdziemy, a z witaminami oraz mikroelementami w sokach, które nie są spożywane bezpośrednio po wyciśnięciu też może być różnie.
Soki mogą stanowić problem u dzieci "niejadków".
Zawierają w swoim składzie cukry proste - a więc sączone cały dzień przez dziecko powodują utrzymanie względnie wysokiego poziomu cukru we krwi. Na skutek tego zaburzone jest odczuwanie łaknienia i następuje brak apetytu. Niestety, "mniejsze zło" w postaci rozcieńczanych soków podawanych dzieciom może przynieść podobne efekty - szczególnie u niejadków.
Z tego powodu warto przestrzegać zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia i pozostać przy maksymalnie 1 szklance soku dziennie :) Najlepiej warzywnego lub owocowo-warzywnego :)

Czy można przytyć w święta?

Czy można przytyć w święta?

Święta Bożego Narodzenia trwają trzy dni. Niemożliwe jest zatem żeby przytyć na tkance tłuszczowej w ciągu tak krótkiego czasu. :)
Dodatkowe kilogramy, które zazwyczaj pojawiają się po okresie świątecznym wynikają z nadmiernego spożycia pożywienia jeszcze przed świętami (w trakcie przygotowywania świątecznych potraw) oraz z dojadania pyszności przez długi czas po rodzinnych spotkaniach.
Jeżeli po 3 dniach świętowania pojawiły się dodatkowe kilogramy na wadze, to z pewnością nie jest to czysta tkanka tłuszczowa, a woda, czy zapasy glikogenu w naszych mięśniach i wątrobie.
Jeżeli zarówno przed świętami, jak i po świętach będziemy prowadzić aktywny tryb życia oraz regularne 5 posiłków dziennie, to nie musimy liczyć kalorii przy wigilijnym stole. Należy jednak pamiętać o umiarze i nie objadać się zbytnio przez całe 3 dni, a może skoczyć nawet na rodzinny, długi spacer. :)

Czy cukier brązowy jest zdrowszy od białego? A może lepiej wybrać trzcinowy?

Czy cukier brązowy jest zdrowszy od białego? A może lepiej wybrać trzcinowy?

Cukry zwane potocznie białym i brązowym produkowane są z buraków cukrowych. Różnica polega na tym, że aby otrzymać cukier biały musimy go poddać oczyszczeniu, czyli rafinacji. "Odpadem" w tym procesie jest melasa cukrowa - ciemny syrop, zawierający substancje odżywcze. Zazwyczaj jest on wykorzystywany w gorzelnictwie oraz do produkcji pasz dla bydła, ale można ją również kupić jako osobny produkt. Cukier brązowy jest po prostu nieoczyszczony, nierafinowany.
Cukier trzcinowy jest produkowany (jak sama nazwa wskazuje) z trzciny cukrowej. Również występuje w jasnej i ciemnej wersji, a jego zabarwienie wynika z zawartości melasy (im ciemniejszy tym melasy jest więcej). Smakuje nieco inaczej niż cukier buraczany, do którego jesteśmy przyzwyczajeni.
A jakie są różnice? Cóż... Cukier to cukier :) Najlepiej jest go ograniczyć, nie ważne czy jest on buraczany czy trzcinowy, oczyszczony czy nierafinowany. Każdy z nich składa się w ok. 99,5% z sacharozy. Reszta to składniki mineralne, ale umówmy się, są to tak małe wartości, że nie należałoby się nimi kierować przy wyborze czym posłodzić herbatę :) Mimo, że cukier trzcinowy nie jest poddawany rafinacji w takim stopniu jak biały, i zawiera śladowe ilości wapnia, magnezu czy żelaza, to wciąż cukier. Uważaj, aby nie popaść w błędne koło myślenia, że cukier ten może być "zdrowszy", więc możesz pozwolić sobie na jego większe ilości, ponieważ wartość kaloryczna jest praktycznie identyczna!
Oprócz tego cukier nierafinowany jest dużo droższy. Przy czym produkt ten bywa zafałszowany, poprzez dodanie karmelu do cukru rafinowanego. Nie daj się nabrać- warto czytać etykiety. I ograniczyć spożycie cukru ;)
Dobry Dietetyk Gdynia Dobry Dietetyk Tczew Dobry Dietetyk Malbork

Jak często jeść posiłki?

Wstaję o 7.30 jem owsiankę - jakie godziny są dobre, aby później jeść?

W planowaniu dziennego rozkładu posiłków należy pamiętać o regularności. Najlepiej pierwszy posiłek spożyć najpóźniej do godziny od wstania z łóżka, a ostatni na 2-3 godziny przed snem. Idealnie jak przerwy między posiłkami nie są krótsze niż 2 i pół godziny oraz dłuższe niż 4 godziny. Czyli przykładowo, jak wstajemy o 7:30 i zaraz jemy śniadanie, to kolejne posiłki mogą być odpowiednio o 10:30, 13:30, 16:30 i 19:30. Zakładamy, że zaśnięcie jest o 22.00-23:00. Możemy także zaplanować rozkład na 4 posiłki: 8:00, 12:00, 16:00 i 20:00 i to też będzie prawidłowo. Częstotliwość i pory posiłków należy dobrać indywidualnie i wpasować je w rytm dnia.

Czy latem mogę sobie pozwolić na lody będąc na diecie?

Czy latem mogę sobie pozwolić na lody będąc na diecie?

To zależy :) Myśląc o lodach jesteśmy przekonani tylko o tym, że są one niezdrowe i tuczące. Tymczasem można zjeść lody, które nie tylko dadzą nam smakowitą przyjemność ale i cenne składniki odżywcze.
Zazwyczaj do produkcji lodów używa się mleka, a jest to produkt, który dostarcza nam m.in. pełnowartościowego białka i wapnia. Co jest niewątpliwie zaletą. Jednak… lody zawierają też sporo cukru i jest to przede wszystkim sacharoza (dosładzanie zwykłym białym cukrem) i/lub fruktoza (dodatek owoców). A ponieważ są zazwyczaj lekkostrawne, szybko wchłaniają się w przewodzie pokarmowym i powodują szybki wzrost glukozy we krwi. Co z kolei powoduje wzmożone wydzielanie insuliny, która jest hormonem sprzyjającym rozrostowi tkanki tłuszczowej .
Idealnym rozwiązaniem jest więc kupowanie lodów naturalnych rzemieślniczych, przyrządzanych ze świeżego mleka i owoców, bez chemicznych dodatków. A najlepiej przygotowanie ich samemu w domu, jak robią to moi pacjenci (przepis na naszej stronie) :) Natomiast kiedy mamy ochotę na deser, będąc w lokalu, zjedzmy same lody-bez bitej śmietany, czekoladowego sosu i posypki. To prawdziwa bomba kaloryczna!
Lodów (tak jak żadnych innych słodyczy) nie polecamy oczywiście osobom chorującym na cukrzycę.

Dobry Dietetyk Gdynia Orłowo

Czy czekolada poprawia nastrój?

Czy czekolada poprawia nastrój?

Czekolada to niekwestionowany numer jeden wśród wszystkich słodyczy. Ciężko znaleźć osobę, która by jej nie lubiła. Badania pokazują, że czekolada może łagodzić stany przygnębienia, apatii, pobudliwości, jak również wspierać organizm w stanach ogólnego wyczerpania fizycznego i psychicznego.
Wiele wskazuje na to, że czekolada skutecznie tonizuje napięcie psychiczne. Zawarty w niej cukier, wraz ze składnikami ziarna kakaowego, tłuszczem, kofeiną i fenyloetyloaminą wzmaga wydzielanie hormonów szczęścia – endorfin. Pod wpływem fenyloetylkoaminy dochodzi w mózgu do produkcji dopaminy – neuroprzekaźnika wywołującego poczucie zadowolenia i przyjemności. Ten stan można porównać do zakochania. Nie dziwi więc że wiele osób z pomocą czekolady łagodzi codzienne stres, samotność czy apatię. W poprawie nastroju i przypływie energii życiowej mogą mieć także zawarte w niej składniki odżywcze magnez, żelazo czy witamina PP.
Tabliczka czekolady to około 500-600 kcal- czyli praktycznie dwudaniowy obiad. Jeśli więc chcemy poprawić nastój czekoladą, to róbmy to z rozwagą! Najlepiej sięgać po czekoladę gorzką, która zawiera najwięcej kakao, a jednoczenie ma niski IG, co oznacza że zjedzenie małej porcji nie spowoduje gwałtownego podniesienia poziomu cukru we krwi. Bez większych wyrzutów, możemy kilka razy w tygodniu spożyć 2-3 kostki, jako składnik przekąski, owsianki, czy jako poobiedni deser.

Czy można jeść po 18.00?

Czy można jeść po 18.00?

Czasami nawet trzeba :). Godzina naszego ostatniego posiłku zależy od tego, jak intensywny jest nasz dzień i o której godzinie idziemy spać. Jeśli po godzinie 20.00 szykujemy się już do snu, to faktycznie po godzinie 18.00 lepiej już nie jeść. Dzięki temu nasz organizm będzie miał czas na strawienie pokarmu i nie położymy się do łóżka ociężali. Natomiast jeśli jesteśmy nocnymi markami i chodzimy spać nawet po północy, ostatni posiłek warto zaplanować znacznie później niż godzina 18.00. Przykładowo pracujemy do 16.00, wracamy do domu jemy obiad i idziemy na trening, do domu wracamy o godzinie 20.00, a spać położymy się za kolejne 4 godziny. Naprawdę uważacie, że nie zjedzenie już żadnego posiłku tego dnia będzie dobrym pomysłem? Otóż nie! Będzie to wręcz zalecane! Zapamiętajcie, że ostatni posiłek najlepiej zjeść ok. 3h przed snem.

Czy to prawda, że kawy nie powinno się pić na czczo? Dlaczego?

Czy to prawda, że kawy nie powinno się pić na czczo? Dlaczego?

Tak to prawda. Zawarte w kawie związki mogą stymulować wydzielanie się większych ilości kwasu solnego w żołądku. Jeśli więc wypijemy kawę na pusty żołądek, może ona podrażniać błony śluzowe przewodu pokarmowego i sprzyjać chorobie wrzodowej oraz powodować dolegliwości bólowe. Szczególnie więc muszą na to zwracać uwagę osoby chorujące na wrzody właśnie lub refluks.
Dobry Dietetyk Gdynia Orłowo

Czy mogę pić napoje na diecie?

Czy mogę pić napoje na diecie?

Napoje oraz duże ilości soków owocowych nie są zalecane na diecie odchudzającej jak i w diecie tradycyjnej.
Należy pamiętać, że szklanka napoju (soku owocowego również) zawiera około 6 łyżeczek cukru.
Jeżeli do tego dojdą słodkie herbaty, kompoty, to ilość spożywanego cukru wzrasta niekiedy do kilkudziesięciu łyżeczek dziennie.
W takich okolicznościach organizm wydziela bardzo dużo insuliny, która silnie pobudza rozrost tłuszczu, a także predysponuje organizm do wielu chorób w przyszłości.
Należy pamiętać, aby maksymalnie ograniczać spożywanie wszelkich napojów, a także soków, które tylko pozornie mogą kojarzyć się z witaminami.
W rzeczywistości to ogromne skupiska dodatkowych kalorii.

Co to są puste kalorie?

Co to są puste kalorie?

Puste kalorie wbrew pozorom nie oznaczają żywności, która nie tuczy ;).
Znajdziemy je w produktach o bardzo dużej ilość kalorii, które niosą za sobą żadnych WARTOŚCI ODŻYWCZYCH dla naszego organizmu. Są to zazwyczaj produkty mocno przetworzone.

Mówiąc prościej, taka żywność nie zostanie wykorzystana przez nasz organizm do budowania masy mięśniowej, do regeneracji naszych tkanek, czy innych ważnych procesów biochemicznych w naszym ciele.

Do najpopularniejszej żywności, która dostarcza nam jedynie dużej ilości kalorii, zaliczamy:
słodycze, takie jak np. cukierki, ciasta, ciasteczka, lody – składają się przede wszystkim z cukru i/lub tłuszczu,
słone przekąski, np. chipsy, prażynki – zawierają dużą ilość tłuszczu, słodkie napoje gazowane, napoje energetyzujące, słodzone soki owocowe – zawierają duże ilości cukru, żywność typu fast food – zawierają duże ilości tłuszczu, alkohol (!) – 1 g alkoholu dostarcza aż 7 kcal.

Więc jeżeli dbamy o naszą sylwetkę i o nasze zdrowie, to zdecydowanie powinniśmy rezygnować z tego typu produktów. Pustym kaloriom na diecie odchudzającej i przy zdrowym stylu życia mówimy zdecydowane NIE! :)

Czy w zdrowej diecie muszę zrezygnować z solenia potraw?

Czy w zdrowej diecie muszę zrezygnować z solenia potraw?

Nie do końca. Sól należy ograniczać, zwłaszcza w przypadku osób chorujących na nadciśnienie i inne choroby układu krążenia. Dlatego też każdy dietetyk zaleci rezygnację z produktów spożywczych wysokoprzetworzonych, które tej soli zawierają zazwyczaj bardzo dużo. Natomiast sam sód, który jest składnikiem soli kuchennej, jest pierwiastkiem potrzebnym naszemu organizmowi. Ma on wpływ m. in. na gospodarkę wodną organizmu, pobudliwość komórek mięśniowych oraz nerwowych, a także równowagę kwasowo-zasadową. Najzdrowiej będzie, jeśli soli będziemy używać sami w domowej kuchni w umiarkowanych ilościach, a unikać będziemy gotowych produktów z dodatkiem np. glutaminianu sodu.

Czy aby schudnąć muszę jeść więcej mięsa?

Czy aby schudnąć muszę jeść więcej mięsa?

Niekoniecznie. Przeświadczenie o konieczności zwiększenia podaży produktów mięsnych w diecie osób odchudzających się, wynika z kojarzenia tych produktów ze zwiększoną zawartością białka, które sprzyja odchudzaniu. Dzieje się tak m.in. dlatego, że odpowiednia ilość białka w diecie pomaga utrzymać lub zwiększyć masę mięśniową, która zapewnia skuteczne spalanie kalorii i zwiększenie tempa przemiany materii, zarówno podczas aktywności fizycznej jak i w spoczynku.
Białko zwiększa również termogenezę poposiłkową, znacznie bardziej niż węglowodany czy tłuszcze. Jest to proces produkcji ciepła po spożyciu pokarmu. Zwiększa się wtedy przemiana materii i organizm musi spalić więcej kalorii na procesy związane z trawieniem i wchłanianiem białka.
Białko nie znajduje się jednak wyłącznie w mięsie. Źródłem tego składnika jest również nabiał, jajka, warzywa strączkowe i kapustne, produkty pełnoziarniste, a nawet orzechy i pestki. Nie trzeba, więc być mięsożercą by schudnąć, osoby na diecie wegetariańskiej również dadzą radę 
Należy jednak pamiętać, że zawartość białka (jak i każdego innego składnika w diecie) powinna być kontrolowana.

Jakie wybrać pieczywo, żeby było zdrowe?

Jakie wybrać pieczywo, żeby było zdrowe?

Przed zakupem pieczywa powinniśmy starannie przeczytać skład etykiety. Jeżeli kupujemy pieczywo w markecie czy piekarni, to pamiętajcie, że macie pełne prawo poznać skład każdego rodzaju pieczywa, które jest wyłożone w sklepie. Dzięki zapoznaniu się ze składem jesteśmy w stanie wybrać pełnowartościowe pieczywo.
Nie należy łapać się i wierzyć fantazyjnym nazwom typu "bułka fitness, fit chleb, chleb dla biegaczy". Są to chwyty marketingowe, które bardzo często nie mają nic wspólnego ze zdrowym pieczywem.
Pieczywo nie powinno zawierać niczego więcej poza mąką, wodą, zakwasem i solą. Jeżeli skład jest dłuższy, masz do czynienia z mistyfikacją. Dobry chleb powinien być ciężki, mokry w środku i niemal kleić się do noża. Unikaj pieczywa lekkiego i nadmuchanego.
Pamiętajcie, że nie trzeba koniecznie kupować tylko chleba razowego, zdarza się, że część osób go nie toleruje. W wyborze pieczywa należy kierować się rodzajem mąki oraz tym, czy mąka jest pełnoziarnista (NIE WIELOZIARNISTA!). Można sięgać po wypieki z mąki żytniej, graham, orkiszowej.
Producenci pieczywa często chcą nas złapać na nazwę "wieloziarniste pieczywo/bułka". Niestety oznacza to nic innego, jak użycie do wypieku wielu ziaren -> czyli zazwyczaj kupujecie bułkę pszenną z dodatkiem karmelu (żeby była brązowa) i posypką z dyni i słonecznika.
Bądźmy rozsądni i nie dajmy się złapać na zagrania marketingowe. :)

Dobry Dietetyk Gdynia Dobry Dietetyk Tczew Dobry Dietetyk Malbork

Czy to prawda, że powinniśmy długo i wolno przeżuwać pokarm? Jakie to ma znaczenie?

Czy to prawda, że powinniśmy długo i wolno przeżuwać pokarm? Jakie to ma znaczenie?

Uważa się, że każdy kęs pokarmu powinien być przeżuty najlepiej 20-30 razy. Jest to istotne dla prawidłowego procesu trawienia. Im lepiej rozdrobnimy pokarm w ustach, tym jest on łatwiej trawiony przez enzymy i soki trawienne znajdujące się w naszym żołądku i jelicie. W procesie trawienia bardzo ważny jest kontakt jedzenia ze śliną, która zawiera enzym-amylazę, który zapoczątkowuje trawienie węglowodanów. Jeśli mamy problemy z trawieniem w górnych odcinkach przewodu pokarmowego i do jelita grubego dostaną się większe niestrawione cząstki pokarmu, wtedy „do akcji” wkraczają bakterie jelitowe. W wyniku zachodzących procesów powstają gazy takie jak metan, wodór i dwutlenek węgla, a ich nagromadzenie skutkuje oczywiście nieprzyjemnymi wiatrami.
Oprócz tego w ślinie znajdują się jony sodu, potasu i magnezu, które neutralizują kwasy uszkadzające szkliwo oraz inne substancje, które negatywnie oddziałują na powierzchnię zębów i jamy ustnej, więc jedząc wolniej dbamy również o nasze uzębienie.
Wolniej jedząc, dokładniej przeżuwając, szybciej jesteśmy nasyceni, co nie jest bez znaczenia dla naszej sylwetki. Zazwyczaj osoby mające problem z otyłością wręcz połykają kęsy i całe dania niemalże bez gryzienia...
Dietetyk Gdynia Dietetyk Tczew Dietetyk Malbork

Wysoki poziom cholesterolu

Po ostatniej wizycie u mojego lekarza i zrobieniu badań krwi okazało się, że mam wysoki poziom cholesterolu. Lekarz nakazał „dietę”. Co konkretnie miał na myśli?

Jednym z ważnych elementów zachowawczego leczenia wysokiego poziomu cholesterolu jest obniżenie masy ciała (głównie tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha). „Jak wynika z badań, obniżenie masy ciała już o 10 kg powoduje spadek poziomu trójglicerydów we krwi o 30% oraz złego cholesterolu LDL o 15%. Dodatkowo zwiększa się o blisko 10% poziom dobrego cholesterolu HDL.”

Jeżeli chodzi o zmiany nawyków żywieniowych, to warto trzymać się następujących zasad:

- Jadaj 4 – 5 posiłków dziennie. Jedzenie częściej, ale w mniejszych ilościach pozwala na uregulowanie metabolizmu oraz zapewnia lepsze trawienie i przyswajanie składników odżywczych.

- Spożywaj codziennie minimum 4 - 5 porcji produktów zbożowych PEŁNOZIARNISTYCH, które dostarczą odpowiednią ilość błonnika, składników mineralnych i witamin z grupy B.

- Staraj się, aby w każdym posiłku pojawiło się warzywo, a w ciągu dnia trzy porcje owoców, dzięki czemu jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin i składników mineralnych.

- Źródłem białka w diecie powinny być ryby, chude mięso, chude wędliny oraz białka roślin strączkowych.

- Warto zrezygnować z soli na rzecz ziół i ulubionych domowych, naturalnych przypraw.

- Do obróbki termicznej warto stosować parowar, piekarnik lub gotować w wodzie. Można również zastosować duszenie lub smażenie na patelniach do smażenia beztłuszczowego.

- Nie warto spożywać tłustych i smażonych produktów. Olej należy używać z głową i warto go stosować na surowo do sałatek.

Czy picie kawy powoduje podwyższenie ciśnienia krwi?

Czy picie kawy powoduje podwyższenie ciśnienia krwi?

Związek pomiędzy piciem kawy, a nadciśnieniem nie jest tak duży, jak często się uważa.
Ilość kofeiny, zawarta w kawie podnosi średnio o 4-5 mmHg ciśnienie skurczowe oraz 8-10 mmHg rozkurczowe. Co więcej, jest to maksymalny wzrost ciśnienia, który występuje po około 2 - 3 godzinach od wypicia tego napoju. Istotne jest również to, iż rozpoczęcie codziennego picia kawy podnosi ciśnienie tętnicze przez około 3 dni, później u połowy osób rozwija się tolerancja na kawę i ciśnienie tętnicze już nie wzrasta.
!! Warto pamiętać jednak, że pacjenci, którzy chorują na nadciśnienie tętnicze i piją ją okazjonalnie, mogą być bardziej narażeni na wzrost ciśnienia.

Podsumowując: Picie kawy w umiarkowanych ilościach, przez zdrową osobę nie zwiększy ryzyka nadciśnienia. Problemy mogą pojawić się przy dodatkowych, niekorzystnych elementach takich jak: nieregularny tryb życia, palenie tytoniu, nadwaga i otyłość, stres i niska aktywność fizyczna.
Dobry Dietetyk Gdynia Orłowo

Czy ziemniaki są tuczące?

Czy ziemniaki są tuczące?

Wbrew powszechnemu twierdzeniu ziemniaki same w sobie nie są bombą kaloryczną.
100g ziemniaków to mniej więcej 80kcal. Dla porównania woreczek ryżu brązowego to ok. 320kcal, a 100g makaronu to 350kcal.
Ziemniaki zostały okryte złą sławą, dlatego że w tradycyjnej kuchni polskiej podawane są one zazwyczaj z tłustymi sosami. I to właśnie one stanowią najbardziej kaloryczny obiadowy dodatek.

Zalecenia żywieniowe przy nadciśnieniu tętniczym

Zalecenia żywieniowe przy nadciśnieniu tętniczym

Przede wszystkim chorując na nadciśnienie tętnicze warto ograniczyć sód, a więc dosalanie potraw, spożywanie fast foodów, produktów wysokoprzetworzonych, gotowych produktów garmażeryjnych. Nie trzeba całkowicie usuwać soli z diety, chodzi jedynie o jej ograniczenie. Szczególną uwagę w tym aspekcie należy zwrócić w żywieniu seniorów, gdyż całkowita eliminacja soli może doprowadzić do odwodnienia, braku apetytu, a w konsekwencji do niedożywienia.
Dieta powinna zawierać zwiększoną ilość magnezu, potasu i wapnia. Doskonale w tym przypadku sprawdzi się dieta DASH, która przypomina dietę śródziemnomorską. Obfituje ona w pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa, owoce, niskotłuszczowe produkty mleczne, warzywa strączkowe oraz orzechy i nasiona. Produkty te bogate są właśnie w wapń, potas oraz magnez. Należy ograniczyć spożycie twardych serów, mięsa oraz produktów wędzonych.
Ponadto pomocne będzie ograniczenie kofeiny oraz wykluczenie alkoholu z diety, a także niepalenie papierosów.
Osoby chorujące na nadciśnienie muszą również uważać na lukrecję. Za podwyższanie ciśnienia tętniczego odpowiada zawarta w niej glicyzyryna. Lukrecja, a właściwie jej koncentrat, jest często składnikiem słodyczy i napojów.
Z dietetycznego punktu widzenia istotne będzie również kontrolowanie masy ciała. W przypadku nadwagi, samo zmniejszenie masy ciała o 5-10% pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze.

Czy grillowanie jest zdrowe?

Czy grillowanie jest zdrowe?

Warto zastanowić się nad tym pytaniem pod dwoma aspektami. Po pierwsze, powinniśmy pomyśleć, czy samo grillowanie, jako sposób przyrządzania potraw jest korzystne dla naszego zdrowia.
Po drugie, należy przyjrzeć się jedzeniu, które rzucamy na ruszt.

Głównym zarzutem jaki najczęściej możemy usłyszeć na temat grilla, to możliwość zwiększenia prawdopodobieństwa wywoływania nowotworów przez związki powstające w wyniku spalania białek i tłuszczu. Szkodliwe substancje znajdują się także w zbyt spieczonych kawałkach potraw oraz w kiełbaskach wędzonych.
Jeśli już decydujemy się na grillowanie, zwróćmy szczególną uwagę na podpałkę i węgiel. Warto wybrać węgiel drzewny, rozpalić go naturalnie i poczekać ze smażeniem jedzenia do czasu, aż grill odpowiednio się rozgrzeje, a węgle pokryją szarym popiołem. Pod żadnym pozorem nie wrzucajmy do ognia, w trakcie przygotowywania jedzenia, papieru z nadrukiem, iglastego drewna, szyszek czy igieł. Do grillowania wykorzystujmy specjalnie przeznaczone do tego tacki, które ograniczają ilość ściekającego z mięsa tłuszczu.
Warto wspomnieć, że czerwone mięso nie jest zdrowym wyborem. Powinniśmy go wybierać jak najrzadziej.
Jeżeli decydujemy się na grillowanie, to stosujmy się do zasad wypisanych powyżej i starajmy się żeby na grillu było jak najwięcej warzyw. Jeśli pojawia się mięso, to wybierajmy mięso drobiowe lub rybę z małą ilością tłuszczu. Bez sosów, dipów oraz kupnych, gotowych przypraw. Jako jedyną przyprawę warto wykorzystać pieprz, paprykę oraz aromatyczne zioła, np. oregano, bazylię, majeranek, tymianek.
Jedzenie z grilla najlepiej popić niegazowaną wodą lub lampką wina, a po uczcie wybrać się z przyjaciółmi na dłuższy spacer.

Brak apetytu! Jak zwiększyć apetyt?

Brak apetytu! Jak zwiększyć apetyt?

Należy zadać sobie pytanie co jest powodem braku apetytu? Stres? Problemy z układem pokarmowym (zgagi, wzdęcia, biegunki, zaparcia)? Brak apetytu towarzyszy wielu chorobom od zwykłego przeziębienia do nawet choroby nowotworowej. Co jest ważne? Jeżeli utrata apetytu się przedłuża czego w efekcie jest osłabienie organizmu, szybki spadek masy ciała, należy interweniować, gdyż bagatelizowanie może doprowadzić do wyniszczenia organizmu.
Jak żywienie może wpłynąć na poprawę apetytu? Praktyka:
- małe objętościowo posiłki ! Lepiej zjeść mniej a częściej. Jeżeli bardzo szybko się nasycamy posiłkiem zmniejszenie porcji powinno pomóc.
- dodawanie aromatycznych przypraw (oregano, tymianek, bazylia, kminek) wzmaga apetyt, ułatwia trawienie
- kwaśne produkty (szczególnie cytrusy) powodują wytwarzanie śliny, wzmagają apetyt, z kolei słodkie obniżają!
- lekkostrawnie - potrawy smażone, duszone z wcześniejszym obsmażaniem, produkty tłuste zalegają dłużej w żołądku, są dłużej trawione i obniżają apetyt, piecz w folii, gotuj w wodzie i na parze
- wzbogacanie potraw przy zachowaniu małej objętości np. dodawanie do potraw surowego oleju np. oliwy, oleju lnianego, zagęszczanie potraw śmietanką, jajkiem, dodatek masła - zależy nam na zwiększeniu wartości odżywczych posiłku
- nie pijemy płynów przed planowanym posiłkiem! w ten sposób szybciej się nasycimy i zjemy mniej
- niewielki wysyłek fizyczny powinien pobudzić perystaltykę jelit oraz wspomóc w walce ze zmniejszonym apetytem
- najlepiej, żeby temperatura potraw była letnia
- należy spożywać posiłki powoli, w przewietrzonym pomieszczeniu
- jeżeli mimo to apetyt jest znikomy a spadek masy ciała postępuje należy udać się do lekarza w celu ustalenia przyczyny zaniku apetytu

Dobry Dietetyk Gdynia Orłowo

Jak sprawdzić czy jestem wystarczająco nawodniony/a?

W ostatnim czasie zwiększyłam ilość wypijanej wody, ale wciąż nie jest to zbyt dużo. Jak sprawdzić czy ta ilość jest wystarczająca i czy organizm jest nawodniony?

Przede wszystkim podstawowym objawem niedostatecznego nawodnienia organizmu jest wzmożone uczucie pragnienia. Ponadto należy obserwować m.in. naszą skórę, spojówki oraz jamę ustną. Jeśli miejsca te są zaczerwienione, odczuwamy suchość, ślina jest gęsta i/lub wydzielana jest w małych ilościach, komórki są odwodnione. Niedostateczne pocenie się, a c za tym idzie wzrost temperatury ciała oraz zmęczenie i rozdrażnienie również będą podpowiadały nam o niewłaściwym nawodnieniu.
Najprostszym sposobem na sprawdzenie nawodnienia organizmu jest obserwacja barwy naszego moczu. Kolor powinien być jasnosłomkowy. Należy jednak pamiętać, że niektóre leki, np. suplementacja witaminami z grupy B, może wpływać na barwę moczu i go zaciemniać.

Czy śniadanie jest ważne?

Czy śniadanie jest ważne?

Jak najbardziej – śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem w ciągu dnia.
Jak donoszą badania, osoby, które spożywają regularnie śniadania mają mniejsze skłonności do tycia. Dzięki temu, że rano dostarczymy zbilansowany posiłek, w ciągu dnia nie będziemy odczuwać wilczego głodu, co może sprawić, że zjemy odpowiednią ilość pożywienia w pozostałej części dnia.
Dzięki temu, że spożywamy regularnie śniadanie i pozostałe posiłki „programujemy” nasz organizm, by nie musiał odkładać zapasów na później. Aby nie przytyć, najlepszym rozwiązaniem jest jedzenie 4 – 5 posiłków dziennie, co 3 – 4 godziny.
Podsumowując: aby się odchudzić, czy zgubić parę kilogramów powinniśmy pamiętać o zbilansowanym śniadaniu, zjedzonym najlepiej w ciągu 30 - 60 minut od przebudzenia.

Co jeść, żeby zmniejszyć objawy trądziku?

Co jeść, żeby zmniejszyć objawy trądziku?

Odpowiednia dieta na trądzik nie zlikwiduje problemów ze skórą, ale może skutecznie wspomóc leczenie trądziku, które jest długie i nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty.
W diecie z problemami skórnymi zalecane jest ograniczenie zbyt dużej ilości tłuszczu, cukru oraz ostrych przypraw. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na ilość soli, pieprzu, papryki ostrej, ale również ostrych sosów i ketchupów. Z diety należy wykluczyć tłuszcze utwardzone, które znajdziemy w przetworzonej żywności, takiej jak frytki, chipsy czy kupne ciasteczka.
Z diety należy również produkty zawierające kakao, czasami nawet mleko.
Istnieją również doniesienia, że trądzik nasilają produkty zawierające dużą ilość konserwantów, barwników - czyli wynalazki XXI wieku (zupki instant, gotowe sosy, kisiele, produkty mocno przetworzone). Postaraj się zrezygnować z podjadania w fast foodach.
Naukowcy obwiniają też wysoko przetworzone węglowodany – makarony i białe pieczywo. Lepiej więc sięgaj po chleb i makarony razowe. Tym bardziej, że stają się coraz popularniejsze i jest ich znacznie więcej na rynku.
Oprócz unikania intensywnych przypraw oraz gotowych produktów spożywczych należy zadbać o właściwą ilość wody mineralnej w diecie, powinno się również wystrzegać używek, takich jak alkohol i tytoń.
Warto jeść wszystko co jest naturalne i obfituje w witaminy cynk, błonnik i witaminy. Pamiętaj, żeby wybierać zawsze produkty dobrej jakości i świeże.
Wszystkie te elementy razem z leczeniem dermatologicznym powinny poprawić stan skóry trądzikowej.

Dlaczego mam ochotę na słodycze przed i w czasie miesiączki?

Dlaczego mam ochotę na słodycze przed i w czasie miesiączki?

Wiele kobiet ma problem ze spożywaniem nadmiernej ilości słodyczy w czasie miesiączki. Chęć na słodkie w tym okresie ma swoje fizjologiczne usprawiedliwienie. Około tydzień po owulacji następuje szczyt wydzielania żeńskich hormonów, co powoduje silniejsze odczuwanie głodu. W tym czasie ulega również obniżenie poziomu glukozy we krwi, co sprzyja napadom głosu na potrawy słodkie.
Niestety sięganie po słodycze nie rozwiązuje „problemu” i powoduje ciągłe wahania poziomu cukru we krwi.
Aby zapobiec atakom, warto spożywać około 4-5 małych REGULARNYCH i wartościowych posiłków w odstępach nie dłuższych niż 3 - 4 godziny. Pozwoli to uniknąć gwałtownych wahań poziomu cukru we krwi oraz związanych z tym zaburzeń nastroju.
Dodatkowo warto sięgać po zdrowsze alternatywy kupnych słodyczy i wysokokalorycznych ciast. Należy sięgać po owoc z dodatkiem orzechów lub nabiału, po bakalie lub zdrowy deser z naszej strony internetowej.

Co najlepiej zjeść po treningu?

Co najlepiej zjeść po treningu?

Po treningu potrzebna jest nam regeneracja. Dlatego najlepiej sprawdzą się posiłki białkowo-węglowodanowe.
Dzięki temu połączeniu do krwi uwalniana jest insulina, która jest hormonem anabolicznym. Zapewni odbudowę glikogenu mięśniowego i transport aminokwasów do naszych mięśni.

Przykładami takich posiłków będą:
-koktajle nabiałowo-owocowe
-serek ziarnisty/jogurt z płatkami zbożowymi i bakaliami
-ryż/kasza/makaron z mięsem/rybą i warzywami
-kanapki z dobrej jakości pieczywa z wędliną/rybą/twarogiem/pastą z warzyw strączkowych (np. ciecierzyca, fasola)

Posiłek potreningowy najlepiej jest spożyć do 1h po skończonym treningu.

Czy dietą da się zwiększyć odporność?

Czy dietą da się zwiększyć odporność?

Przede wszystkim należałoby rozpoznać z jakiego powodu występuje obniżona odporność. W tym celu warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Dieta powinna być urozmaicona w witaminy i składniki mineralne, które wzmocnią odporność organizmu. W jadłospisie nie powinno zabraknąć przede wszystkim świeżych warzyw i owoców (wit. C), źródłem węglowodanów powinny być kasze oraz pełnoziarniste pieczywo (wit. z grupy B oraz cynk).
Należałoby również rozważyć suplementację witaminy D3 (warto skonsultować z lekarzem dawkę dopasowaną do wyników badań). Trzeba pamiętać, że suplementacja witaminą D3 jest zalecana od września do kwietnia.
Warto zwrócić uwagę również na selen, który znajdziemy przede wszystkim w rybach oraz orzechach brazylijskich i cynk (orzechy, nasiona, mięso, ryby, jaja) - tutaj również warto spróbować suplementacji.

Podsumowując, dieta powinna być zbilansowana oraz bogata w warzywa i owoce. Źródłem węglowodanów powinny być kasze i pełnoziarniste pieczywo, a źródłem białka mięso, ryby, nabiał, jaja oraz rośliny strączkowe.
Należy wyeliminować palenie tytoniu, alkohol, fast foody i mocno przetworzoną żywność.

Ser żółty-czym kierować się w wyborze?

Ser żółty-czym kierować się w wyborze?

Przede wszystkim należy kierować się dobrą jakością produktu. Ta oczywista zasada dotyczy rzecz jasna nie tylko sera żółtego, ale wszystkich produktów spożywczych. A zazwyczaj bywa tak, że za jakością idzie cena... Dlatego wybierając ser żółty odrzućmy te, które kosztują po kilka czy kilkanaście złotych za kilogram-jest to wyrób seropodobny i prawdopodobnie jako dodatek zawiera tłuszcze utwardzone (w tym tak głośny ostatnio olej palmowy), skrobię czy inne wypełniacze. Do wytworzenia kilograma dobrego sera potrzebnych jest ok. 10 litrów mleka! Ciężko więc za dobry jakościowo ser zapłacić mniej niż ok. 20zł/kg.

Dobry Dietetyk Tczew Dobry Dietetyk Malbork Dobry Dietetyk Gdynia

Woda

Ile wody powinnam pić na diecie odchudzającej? Czy może to być woda owocowa?

Zapotrzebowanie na płyny można obliczyć bazując na naszej masie ciała. Powinniśmy spożywać z żywnością i napojami 30ml wody na 1kg masy ciała. Przykładowo osoba o wadze 70kg, powinna dostarczać do organizmu 2100ml wody.
Innym sposobem jest określanie zapotrzebowania na płyny na podstawie kaloryczności diety. W tym przypadku 1ml wody przypada na 1kcal wartości energetycznej diety, czyli osoba spożywająca ok 2000kcal powinna spożywać z żywnością i napojami 2000ml wody.
Należy podkreślić, że do tego zagadnienia należy podchodzić indywidualnie. Powyższe wyliczenia dotyczą osób zdrowych o umiarkowanej aktywności fizycznej. W przypadku sportowców, seniorów lub kobiet karmiących piersią wyliczenia te będą inne.
Pamiętajmy, że wodę dostarczamy do naszego organizmu również z innymi płynami, zupami, a także warzywami i owocami.
Najlepiej pić czystą wodę mineralną, nie poleca się wód smakowych, gdyż zawierają one substancje słodzące. Jeśli chcemy nadać naszej wodzie smak, najlepiej dodać do niej np. mrożone owoce jagodowe, plasterki cytrusów lub zioła takie jak melisa, mięta. Odradzamy korzystanie z gotowych syropów smakowych.

Czy naprawdę nie można łączyć pomidora z ogórkiem?

Czy naprawdę nie można łączyć pomidora z ogórkiem?

To przekonanie jest moim zdaniem mocno przesadzone. W czym tkwi problem?
Otóż, łącząc te warzywa, możemy w znacznym stopniu stracić witaminę C obecną w pomidorach. W świeżym ogórku znajduje się stosunkowo dużo enzymu, który rozkłada witaminę C (askorbinaza). Mieszając świeżego ogórka z pomidorem, narażamy witaminę C na działanie tego enzymu i na jej utlenienie. Co więcej, nie dotyczy to tylko pomidora. Zachodzi to również w przypadku łączenia świeżego ogórka z innymi warzywami zawierającymi witaminę C, np. z papryką.

W tej sytuacji nie jesteśmy jednak bezradni. :) Surówkę z udziałem świeżego ogórka wystarczy od razu lekko zakwasić np. octem winnym lub sokiem z cytryny i już askorbinaza przestaje być aktywna i straty witaminy będą mniejsze. Jeżeli zamienimy ogórka świeżego na kiszonego, to „problem” askorbinazy rozwiązuje się sam. ;)

Ważne jest również to, iż łączenie tych dwóch warzyw nam nie zaszkodzi. Stwierdzenie, że nie należy łączyć tych dwóch produktów jest MITEM.
Nawet, jeżeli połączymy te warzywa bez zakwaszenia i założymy, że stracimy sporą ilość witaminy C, to niedobór tej witaminy w surówce na pewno, więc nam nie zagrozi. Problem pojawiłby się tylko wtedy, gdyby to były jedyne warzywa pojawiające się w ciągu dnia.
Jeśli tylko będziemy dbać o różnorodność naszej diety i odpowiednią ilość warzyw – ok. 500 g dziennie, to nie powinniśmy sobie zaprzątać tym stwierdzeniem głowy.
Pamiętajcie, do wszystkiego powinniśmy podchodzić z rozsądkiem, umiarem i powinniśmy dbać o różnorodność diety – nie tylko na diecie odchudzającej. ;)

Dobry Dietetyk Gdynia Orłowo

Czy nadwagę i otyłość można odziedziczyć?

Czy nadwagę i otyłość można odziedziczyć?

Oczywiście, jest to prawdopodobne, jednak nie wszystko jest czarno - białe.
Pewne predyspozycje do gromadzenia tkanki tłuszczowej można częściowo otrzymać w genach. Uważa się, że po rodzicach w największym stopniu dziedziczymy zdolność wydatkowania kalorii oraz miejsce odkładania tłuszczu.

Nie można jednak tego traktować jako usprawiedliwienie!
Warto pamiętać, że z rodzicami łączą nas nie tylko geny, ale często także podobny sposób żywienia. Dziedziczymy nie tylko geny, ale również nawyki żywieniowe.
Nawet jeżeli posiada się skłonność do nadwagi, to wcale nie trzeba jej mieć. Bardzo często wystarczy zmienić nawyki żywieniowe u wszystkich członków rodziny, by zmniejszyć masę ciała lub uniknąć nadwagi w młodym wieku.
Należy pamiętać, że dziecko otyłe ma większe prawdopodobieństwo zostać otyłym dorosłym. Warto dbać o zdrowe nawyki już od najmłodszych lat.

Dobry Dietetyk Gdynia Orłowo

Czy grillowanie jest zdrowe?

Czy grillowanie jest zdrowe?

Warto zastanowić się nad tym pytaniem pod dwoma aspektami. Po pierwsze, powinniśmy pomyśleć, czy samo grillowanie, jako sposób przyrządzania potraw jest korzystne dla naszego zdrowia.
Po drugie, należy przyjrzeć się jedzeniu, które rzucamy na ruszt.

Głównym zarzutem jaki najczęściej możemy usłyszeć na temat grilla, to możliwość zwiększenia prawdopodobieństwa wywoływania nowotworów przez związki powstające w wyniku spalania białek i tłuszczu. Szkodliwe substancje znajdują się także w zbyt spieczonych kawałkach potraw oraz w kiełbaskach wędzonych.
Jeśli już decydujemy się na grillowanie, zwróćmy szczególną uwagę na podpałkę i węgiel. Warto wybrać węgiel drzewny, rozpalić go naturalnie i poczekać ze smażeniem jedzenia do czasu, aż grill odpowiednio się rozgrzeje, a węgle pokryją szarym popiołem. Pod żadnym pozorem nie wrzucajmy do ognia, w trakcie przygotowywania jedzenia, papieru z nadrukiem, iglastego drewna, szyszek czy igieł. Do grillowania wykorzystujmy specjalnie przeznaczone do tego tacki, które ograniczają ilość ściekającego z mięsa tłuszczu.
Warto wspomnieć, że czerwone mięso nie jest zdrowym wyborem. Powinniśmy go wybierać jak najrzadziej.
Jeżeli decydujemy się na grillowanie, to stosujmy się do zasad wypisanych powyżej i starajmy się żeby na grillu było jak najwięcej warzyw. Jeśli pojawia się mięso, to wybierajmy mięso drobiowe lub rybę z małą ilością tłuszczu. Bez sosów, dipów oraz kupnych, gotowych przypraw. Jako jedyną przyprawę warto wykorzystać pieprz, paprykę oraz aromatyczne zioła, np. oregano, bazylię, majeranek, tymianek.
Jedzenie z grilla najlepiej popić niegazowaną wodą lub lampką wina, a po uczcie wybrać się z przyjaciółmi na dłuższy spacer.

Jestem w ciąży. Czy powinnam jeść za dwoje?

Jestem w ciąży. Czy powinnam jeść za dwoje?

Absolutnie nie ma takiej potrzeby! Nie za dwoje, a DLA dwojga  Dlatego w ciąży zdecydowanie najważniejsza będzie jakość pożywienia.
Jeśli chodzi o kaloryczność diety, zapotrzebowanie oczywiście się zwiększa- o ok. 15%. Kobieta ciężarna powinna do swojej podstawowej przemiany materii (PPM) dodać ok. 150kcal w pierwszym trymestrze i ok. 350kcal w trymestrze drugim i trzecim. Przy czym należy pamiętać, że oszacowanie odpowiedniej kaloryczności diety jest sprawą indywidualną i zależeć będzie również m.in. od masy ciała ciężarnej przed ciążą i przyrostów masy ciała w trakcie ciąży.

Niedoczynność tarczycy i Hashimoto

Jaka powinna być dieta przy niedoczynnosci tarczycy i Hashimoto?

Zachęcam do lektury akrtykułu http://hallmann.dobrydietetyk.pl/co-nowego/2017/11/6/dieta-w-niedoczynnosci-tarczycy/

Słyszałam, że samo picie wody nie wystarcza, żeby być odpowiednio nawodnionym, to prawda?

Słyszałam, że samo picie wody nie wystarcza, żeby być odpowiednio nawodnionym, to prawda?

W gorące dni dużo łatwiej o odwodnienie organizmu. Objawami odwodnienia (oprócz oczywistych takich jak np. suchość śluzówek i pragnienie) są: osłabienie, zawroty i bóle głowy, uczucie gorąca, duszności, bóle i skurcze mięśni, zaburzenia rymu serca, obrzęki.
Woda jest podstawą, to oczywiste, ale musimy pamiętać również o elektrolitach. Są to jony sodu, potasu, wapnia i magnezu. Biorą one udział w takich procesach jak transport wody przez błony komórkowe, kurczliwość mięśni, przewodnictwo nerwowe czy utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. A ponieważ tracimy je każdego dnia wraz z potem, moczem i przez oddychanie, ich stężenie nie jest w organizmie stałe i musimy je stale uzupełniać.
W tym celu w trakcie upałów możemy wybierać do picia wody wysokozmineralizowane o zwiększonej ilości właśnie tych składników. Ale oprócz picia wody musimy zadbać też o odpowiednio zbilansowaną dietę zawierającą produkty bogate w te pierwiastki.
Źródła magnezu: pestki (zwłaszcza dyni) i orzechy, kakao, przetwory zbożowe, strączki, banany
Źródła potasu: ziemniaki, pomidory, strączki, suszone owoce, banany, awokado
Źródła wapnia: nabiał, rośliny zielonolistne, mak, sezam, figi, sardynki i szprotki, produkty fortyfikowane
Źródła sodu: sól ;) i wszystkie produkty przetworzone oraz słone przekąski, jednak tych rzeczy powinniśmy unikać w naszej diecie. Dlatego po prostu w okresie ryzyka zwiększonej utraty elektrolitów nie bójmy się soli w naszej kuchni ;)
Jak widać pokrycie zapotrzebowania na sód, potas, wapń i magnez nie powinno stanowić problemu przy zdrowym odżywianiu. Dlatego po prostu oprócz picia wody, nie zapominajcie o jedzeniu dużej ilości warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych.

Dobry Dietetyk Gdynia Orłowo

Słodzenie

Czy miód lub cukier trzcinowy jest mniej tuczący niż biały cukier?

Niestety, jeżeli chodzi o słodzenie i o ilość kalorii, to powinniśmy traktować miód oraz cukier trzcinowy, jako równoważne "słodzidła" z białym cukrem.

Oczywiście, miód jest źródłem cennych i prozdrowotnych składników odżywczych, jednak należy pamiętać, że jego cenne, aseptyczne właściwości giną w 50-60*C, dlatego w herbacie pozostaje niemal sam cukier, czyli zbędne kalorie.

Jeżeli chodzi o cukier trzcinowy, to nie możemy go mylić z cukrem brązowym, który jest zwykłym skarmelizowanym cukrem.
Nierafinowana wersja cukru, ma znikome ilości składników mineralnych, jednak nie należy go traktować jako źródła wapnia czy potasu. Ilość tych składników jest NIEWYSTARCZAJĄCA, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie organizmu. To przede wszystkim źródło węglowodanów prostych, których nie powinnyśmy spożywać w dużych ilościach.

Najlepszym rozwiązaniem będzie stopniowa rezygnacja ze słodzenia, powolutku, aż do celu. :)

Czy między jogurtem greckim i naturalnym jest różnica?

Czy między jogurtem greckim i naturalnym jest różnica?

Niedawno podczas wizyty kontrolnej, okazało się, że jedna z moich pacjentek nie schudła tyle ile
oczekiwałyśmy. Oczywiście powodów może być wiele. Zawsze w takiej sytuacji pytam przede
wszystkim o aktywność fizyczną, podjadanie, choroby i samopoczucie itd. Wszystko wydawało się być
w porządku. Jednak w dalszej rozmowie okazało się, że pacjentka w diecie używała tylko jogurtów
greckich, nie naturalnych, ponieważ bardziej odpowiada jej ich konsystencja. I tu leżało źródło
problemu.
Spójrzcie na tabele wartości jogurtu naturalnego i greckiego (w 100g):

Jogurt naturalny
Energia 60kcal
Węglowodany 6,2 g
Białko 4,3 g
Tłuszcz 2,0 g

Jogurt grecki:
Energia 117kcal
Węglowodany 5,1 g
Białko 3,8 g
Tłuszcz 9,0 g

Jak możecie zauważyć jogurt grecki ma 2x więcej kalorii i ponad 4x więcej tłuszczu!!! Jeden kubeczek
nie wyrządzi nam żadnej krzywdy, jednak jeśli lubimy jogurty i mamy ich dużo w diecie, może się
pojawić problem.
Uważajcie na takie różnice i trzymajcie się rozpisanej diety 
Dobry Dietetyk Gdynia Orłowo

Dieta przy dnie moczanowej

Od dłuższego czasu dokuczają mi bóle nadgarstka, barków i kolan. Lekarz podejrzewa dnę moczanową, czekam na wyniki. Podobno mogę sobie pomóc dietą, co powinienem jeść?

Faktycznie bóle w okolicy stawów barkowych, kolanowych, nadgarstków i paluchów mogą sugerować dnę moczanową (podagrę). Pojawiającym się nagle, zazwyczaj nocą lub nad ranem, atakom bólu towarzyszą obrzmienie stawu i zaczerwienienie skóry. W celu diagnozy należy zbadać poziom kwasu moczowego, który jest odpowiedzialny za te objawy.
Kwas moczowy dostarczamy do organizmy wraz z pożywieniem, ale jest on wytwarzany także w ustroju. Kiedy upośledzony zostaje proces jego wydalania wraz z moczem, kwas moczowy gromadzi się we krwi i odkłada w tkankach stawowych w postaci kryształków moczanu sodu. Zwiększony poziom kwasu moczowego może być skutkiem diety bogatej w białko, częstego spożywania alkoholu, a także dużego wysiłku fizycznego.
Aby załagodzić objawy dny moczanowej, należy zrezygnować ze spożywania produktów bogatopurynowych, obniżyć podaż białka i tłuszczu, a zwiększyć węglowodanów. Do produktów bogato purynowych zaliczamy m.in.: grzyby, podroby, wywary z mięsa, kości i grzybów (należy więc uważać na zupy!), czerwone mięso, śledzie i sardynki, kakao, czekoladę, kawę, mocną herbatę, szpinak, szczaw, alkohol. Do grupy tej zaliczamy również rośliny strączkowe (tj. soczewica, ciecierzyca, fasola, groch, bób), jednak z najnowszych badań wynika, że puryny pochodzące z tych roślin nie wchłaniają się w organizmie całkowicie, dzięki obecności błonnika. Są więc bezpiecznym źródłem białka dla osób chorujących na podagrę. Jednak wyeliminowałabym je w trakcie ataku dny. Poza tym powinno się unikać smażenia i pieczenia, a tłuszcze najlepiej dodawać do gotowych potraw. Należy zwiększyć również ilość wypijanej wody, co poprawi pracę nerek i wydalanie kwasu z moczem.
Dobry Dietetyk Gdynia Orłowo

Czy przy niedoczynności tarczycy naprawdę nie mogę jeść brokułów?

Czy przy niedoczynności tarczycy naprawdę nie mogę jeść brokułów?

Problem z brokułami (i innymi warzywami krzyżowymi takimi jak brukselka, kalafior, kapusta, jarmuż, rzepa) jest taki, że zawierają goitrogeny.
Są to związki antyodżywcze, które, mówiąc w skrócie, ograniczają wchłanianie jodu i mogą zaburzać pracę hormonów tarczycy. Na szczęście możemy temu zaradzić ;).
Wystarczy gotować te warzywa bez pokrywki! Goitrogeny ulatniają się bowiem pod wpływem wysokiej temperatury. Aby zminimalizować zawartość tych związków można również namoczyć pokrojone już warzywa. To dobra rada dla miłośników np. surówek z kapusty i rzodkiewek :).
Do ograniczenia brokułów (i reszty warzyw krzyżowych) w diecie należy podejść z rozsądkiem i nie eliminować ich zupełnie, ponieważ zawierają również witaminy jak A, C, K oraz wysoką zawartość wapnia, potasu i kwasu foliowego. Ponadto i przede wszystkim wykazują działanie przeciwnowotworowe!
Dzięki zawartości sulforafanu, który jest silnym przeciwutleniaczem. Aby zachować jego właściwości najlepiej jest gotować brokuły na parze przez ok. 4 minuty.

Na co zwracać uwagę przy zakupie masła?

Na co zwracać uwagę przy zakupie masła?

Przede wszystkim na nazwę-prawdziwe masło musi na opakowaniu mieć nazwę MASŁO, uważajcie na wszystkie MIKSY!
Po drugie zwracajcie uwagę na zawartość tłuszczu. Prawdziwe masło musi zawierać 80-90% (najczęściej 82%) tłuszczu! Koniecznie sprawdźcie jaki tłuszcz jest w składzie tego produktu. Powinien być to tłuszcz MLECZNY, zwierzęcy. Niestety na rynku jest dostępnych wiele produktów masłopodobnych. Producenci wykorzystują naiwność konsumentów i wytwarzają produktu łudząco podobne do masła, używając nazw "masełko", "osełka", dodając rysunek krowy lub napis "extra" na opakowaniu, co sugeruje, że mamy do czynienia z prawdziwym masłem. Jednak bardzo często zamiast tłuszczu mlecznego, w takich produktach znajduje się dużo tańszy tłuszcz roślinny.
Poza tym masło trzymane w sklepowej lodówce powinno być twarde i nie uginać się łatwo pod naciskiem palca.

Wskaźnik WHR – co to jest i jak go interpretować?

Wskaźnik WHR – co to jest i jak go interpretować?

Jest to stosunek obwodu talii do obwodu bioder (nazwa pochodzi z języka angielskiego: waist-hip ratio). Obliczamy go podstawiając dane do wzoru:
WHR=obwód talii : obwód bioder
Obwód tali mierzymy w połowie odległości między dolnym brzegiem (łukiem) żeber, a górnym brzegiem grzebienia kości biodrowej, mniej więcej na wysokości pępka. Obwód bioder mierzymy na wysokości największej wypukłości mięśni pośladkowych, poniżej talerzy biodrowych.
Przy pomocy WHR możemy określić czy dana osoba ma otyłość brzuszną (androidalną, typu jabłko) czy pośladkowo-udową (ginoidalną, typu gruszka).
Wyniki należy interpretować następująco:
Mężczyźni WHR <1 – otyłość typu gruszka
WHR ≥1(lub obwód talii powyżej 102cm!) – otyłość typu jabłko
Kobiety: WHR <0,8 – otyłość typu gruszka
WHR ≥0,8 (lub obwód talii powyżej 88cm!) – otyłość typu jabłko
Otyłość typu gruszka/pośladkowo-udowa/ginoidalna zazwyczaj nie jest groźna dla zdrowia i często wynika z uwarunkowań genetycznych i anatomicznych, gdyż występuje najczęściej u kobiet.
Otyłość typu jabłko/brzuszna/aneroidalna jest niebezpieczna dla zdrowia. Zwiększa ryzyko chorób metabolicznych i chorób układu krążenia.

Dobry Dietetyk Gdynia Orłowo

Cukrzyca ciążowa - co zrobić?

Cukrzyca ciążowa - co zrobić?

W przypadku pojawienia się cukrzycy ciążowej niezwykle istotne jest zwrócenie uwagi na ilość, regularność posiłków oraz na ILOŚĆ i JAKOŚĆ spożywanych cukrów (węglowodanów).
Źródłem węglowodanów w diecie powinny stanowić przede wszystkim pełnoziarniste produkty zbożowe o niskim indeksie glikemicznym (gruboziarniste kasze, pełnoziarniste pieczywo oraz brązowy ryż).
Warto przemyśleć ograniczenie owoców (do 2 - 3 porcji/dzień), zwłaszcza przetworzonych czy gotowanych. Owoce powinno się spożywać w postaci surowej.
Słodycze, słodkie napoje, wody smakowe czy soki owocowe powinny zostać wyeliminowane z diety.
Należy pamiętać, iż ilość glukozy we krwi nienarodzonego maluszka odpowiada wartości cukru we krwi mamy. Jeżeli mama ma podwyższoną wartość glukozy we krwi, to dziecko również będzie to odczuwać.

Nie jestem na żadnej diecie, ale ciągle odczuwam głód. Czym to może być spowodowane?

Nie jestem na żadnej diecie, ale ciągle odczuwam głód. Czym to może być spowodowane?

Przyczyn zwiększonego apetytu może być wiele, począwszy od fizjologicznych takich jak ciąża, czy zespół napięcia przedmiesiączkowego, po zwiększenie aktywności fizycznej. Jeśli jednak, żadna z tych sytuacji Ciebie nie dotyczy, rozwiązania problemu należy szukać gdzie indziej…
Pierwsze co przychodzi mi na myśl to zbyt szybkie spożywanie posiłków. Mówi się, że mózg potrzebuje ok. 20 minut na zarejestrowanie bodźca, że żołądek jest napełniony. Jeśli jemy zbyt szybko mózg będzie ciągle wysyłać sygnały o niezaspokojonej potrzebie głodu.
Druga sprawa to odwodnienie. Podwzgórze to ta część mózgu, która reguluje i apetyt i pragnienie. Jeśli więc wydaje Ci się, że znów jesteś głody wypij 2 szklanki wody i odczekaj kilka minut. No i nie zapominaj o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów w ciągu całego dnia!
Kolejny problem to źle zbilansowana dieta: za mało kalorii, za niska podaż tłuszczu lub białka, zły dobór węglowodanów. Jeśli nie chcemy schudnąć, a nasza dieta nie będzie zawierać odpowiedniej dla nas ilości kalorii, oczywiste jest, że będziemy odczuwać głód. Białko i tłuszcz zapewniają nam długotrwałe uczucie sytości. Podobnie działa błonnik zawarty w pełnoziarnistych produktach zbożowych. Dlatego jeśli będziemy wybierać przetworzone produkty z białej mąki, szybciej będziemy odczuwali chęć zjedzenia kolejnego posiłku. Na dodatek takie produkty, jak również słodkie napoje, słodycze i inne produkty zawierające węglowodany proste powodują szybki wzrost glukozy we krwi. Co skutkuje szybkim działaniem insuliny, która ten cukier we krwi obniża. Kiedy mamy za mało cukru we krwi, mózg wysyła sygnał, że należy coś zjeść, aby go podnieść… I tak pojawia się błędne koło. Aby tego uniknąć należy wybierać produkty zawierające węglowodany złożone, a do posiłku zawsze zjadać również produkty, które są źródłem białka i tłuszczu.
Niezwykle ważny jest również udział stresu w odczuwaniu głodu i sytości. Kiedy odczuwamy permanentny stres w naszym organizmie wzrasta poziom kortyzolu (hormon stresu), a spada poziom serotoniny (hormon szczęścia) i leptyny (hormon odpowiedzialny za odczuwanie sytości), co powoduje zwiększenie apetytu. Pojawia się problem „zajadania stresu”, gdyż dla wielu osób zjadanie ulubionych przekąsek jest sposobem na pozbycie się nerwowego napięcia. Na dodatek zestresowani, zapracowani ludzie zazwyczaj mało śpią, co również zaburza pracę hormonów i prowadzi do wzrostu apetytu.
Zwiększony apetyt może być też skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków, np. psychotropowych czy sterydowych. Należy poinformować o tym swojego lekarza.
Ciągłe uczucie głodu może być również objawem niektórych chorób, jak np. chorób pasożytniczych, chorób tarczycy czy zaburzeń odżywiania. Należy wtedy skonsultować się z lekarzem.

Dobry dietetyk Gdynia Orłowo

Choruję na cukrzycę, czy mogę być aktywny fizycznie?

Choruję na cukrzycę, czy mogę być aktywny fizycznie?

Oczywiście, jeżeli nie ma innych przeciwwskazań zdrowotnych, to można być aktywnym fizycznie. Systematyczna aktywność fizyczna okazuje się bardzo ważną metodą leczenia cukrzycy, pod warunkiem, że robi się to z głową. :)
Podczas regularnych ćwiczeń poprawia się wrażliwość komórek na insulinę, co łagodzi szereg zaburzeń metabolicznych.
Chorzy, którzy systematycznie ćwiczą, mogą liczyć na to, że zmniejszy się u nich zapotrzebowanie na insulinę. Jednocześnie usprawnieniu ulega cały układ krążenia, zmniejsza się krzepliwość krwi i stężenie niebezpiecznego cholesterolu.
Korzyści z ćwiczeń są widoczne nie tylko podczas trwania samego wysiłku, ale także do 48 godzin po ich zakończeniu. Stwierdzono, że glikemia zaczyna się pojawiać w ciągu 3-5 dni od zaprzestania treningów, dlatego chorzy powinni się do nich zmobilizować przynajmniej 3 razy w tygodniu.
Najbardziej zalecane są średnio-intensywne marsze, jazda na rowerze, delikatny jogging, pływanie, czy taniec.

Czy jedzenie mrożonych warzyw i owoców jest zdrowe?

Czy jedzenie mrożonych warzyw i owoców jest zdrowe?

Nie ma żadnych przeciwwskazań do jedzenia mrożonek. W okresie zimowym znacząco ułatwiają one urozmaicenie i zbilansowanie diety.
Oczywiście najlepiej jest jeść produkty sezonowe, jednak zimą ich ilość jest niewielka. Musielibyśmy ograniczyć się jedynie do warzyw korzeniowych i częściowo kapustnych oraz kilku owoców, w większości egzotycznych.
Należy pamiętać, że surowce do mrożonek zbierane są właśnie wtedy, kiedy jest na nie sezon (gdyż wtedy są najtańsze).
Są więc produktami pełnowartościowymi i jak najbardziej zdrowymi.

Co jeść na diecie? Banan?! Ziemniaki?! Chleb?!

Co jeść na diecie? Banan?! Ziemniaki?! Chleb?!

Często pacjenci i znajomi pytają mnie:
Na diecie to chyba nie można banana co?
Na diecie to chyba nie powinnam jeść makaronu?
Rozpisujesz w diecie ziemniaki?!
I wiele wiele innych tego typu pytań...
A ja zawsze odpowiadam: MOŻESZ JEŚĆ WSZYSTKO i TO ZALEŻY ;)
Jeśli jesteś zdrowy, a dieta ma pomóc jedynie w zrzuceniu zbędnych kilogramów, to nie ma żadnych przeciwwskazań do jedzenia wyżej wymienionych (i nie tylko!) produktów. (I tu jeszcze małe wtrącenie: akurat ziemniaki mają mało kalorii i świetnie sprawdzają się na diecie odchudzającej :) )

Podstawą diety redukcyjnej jest określenie indywidualnego zapotrzebowania pacjenta i pomniejszenie go o określoną liczbę kalorii, aby utrzymać UJEMNY bilans kaloryczny. Czyli taką ilość kalorii, która będzie na tyle duża, aby wystarczała naszemu organizmowi na pokrycie wszystkich jego potrzeb, jednak na tyle niska, aby "spadała" tkanka tłuszczowa.
Możesz więc jeść owoce, produkty mączne, orzechy i pestki, a nawet np. lody. Mało tego! Możesz nawet napić się wina czy piwa. Wszystko pod warunkiem, że będzie się to mieściło w Twoim zapotrzebowaniu kalorycznym :)

I tutaj pojawia się problem... Jeśli ustalona dla Ciebie kaloryczność diety redukcyjnej wynosi dla przykładu 1500kcal, a Ty wypijesz np 2 piwa, a wcześniej zjesz loda w czekoladzie, dostarczysz ok 750kcal. To połowa twojego zapotrzebowania! Bądźmy szczerzy, piwem i lodem się raczej nie najesz ;) To dlatego dietetycy zalecają przeważnie 4-5 posiłków w różnych odstępach czasu, składających się ze zdrowych gęstych odżywczo, ale niskich energetycznie produktów. I to dlatego większość osób zaczynających dietę jest zdziwionych, że może tyle zjeść :)
Oczywiście ważnym czynnikiem jest aktywność fizyczna. Możesz sobie pozwolić na piwo czy lody, pod warunkiem, że spożyte kalorie spalisz na treningu. Wtedy Twój bilans dalej będzie na minusie.

Dietetyka to w dużej części matematyka. Tutaj nie ma czarów. Jeśli tyjesz to znaczy, że spożywasz więcej kalorii niż spala Twój organizm, jeśli chudniesz - mniej. Zrozumienie tego pozwala inaczej patrzeć na nasze wybory żywieniowe. Wtedy ze spokojem można zjeść banana ;) Zwłaszcza po treningu!

Dobry Dietetyk Gdynia Dobry Dietetyk Tczew Dobry Dietetyk Malbork

Mam nadwagę i chcę zacząć biegać, od czego powinnam zacząć?

Mam nadwagę i chcę zacząć biegać, od czego powinnam zacząć?

Wzmożoną aktywność fizyczną należy rozpocząć od przygotowania organizmu. Powinniśmy dać czas ciału na przygotowania się do obciążeń w trakcie wysiłku. Treningi biegowe najlepiej rozpocząć od codziennych, trwających kilkadziesiąt minut szybkich marszów. Dzięki temu nasze ciało będzie się w stanie powoli dostosować, a w szczególności układ krążenia i kostno-stawowy do podwyższonych wymagań. Marsze można rozpocząć od kilku minut i kontynuować do czasu, kiedy szybki 20 – 30 minutowy marsz nie będzie dla nas problemem. Po kilkunastu dniach, czy paru tygodniach wstępnego wprowadzenia, marsze można przeplatać biegiem. W pierwszym tygodniu 1-2 minutowy bieg powinien być przeplatany 3-4 minutowym marszem. W każdym kolejnym tygodniu czas biegu powinien być wydłużany o 1-2 minuty, natomiast czas marszu skrócony do 1-2 minut. Po kilku tygodniach zdobyta kondycja powinna pozwolić na zaliczenie 30 minutowego biegu. Należy pamiętać, że szybki marsz jest równie skuteczny przy spalaniu tkanki tłuszczowej, co wolny bieg. Nie wstydźmy się maszerować, to dla naszego dobra.

Ile należy dziennie wypić wody?

Ile należy dziennie wypić wody?

Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że powinniśmy spożywać 1,5-2 litrów wody na dobę. Czy jednak ta ilość jest odpowiednia dla każdego? Jak precyzyjnie określić ilość wody jaką należy wypić w ciągu doby? Otóż zapotrzebowanie dobowe na płyny wynosi 1 ml/1 kcal przyjętych kalorii- pod warunkiem, że nasza waga jest prawidłowa i odżywiamy się zgodnie z całkowitym zapotrzebowaniem energetycznym naszego organizmu. Dla przykładu kobieta o wadze 60 kg i niskiej aktywności fizycznej powinna spożywać dziennie około 1850 kcal, co jest równoznaczne z 1850 mililitrami wody na dobę. Zapotrzebowanie na wodę możemy wyznaczyć też w nieco inny sposób- przyjęto, że na każdy kilogram masy ciała potrzeba 30 ml. Obliczając więc zapotrzebowanie na wodę Pani z przykładu powyżej wyliczymy,że powinna ona spożyć 30 x 60, co daje 1,8 lita wody na dobę. Idąc tym tropem mężczyzna o wadze 90 kg będzie potrzebował 2,7 litra wody na dobę. Mam nadzieję, że już wiecie ile należy wypijać :)

Magnez- pierwiastek szczególnie istotny w trakcie redukcji masy ciała

Magnez- pierwiastek szczególnie istotny w trakcie redukcji masy ciała

Odpowiednia ilość magnezu w organizmie potrzebna jest m.in. do prawidłowego przebiegu procesów termoregulacji. Jego niedobór zaburza ekspresję termogeniny w obrębie komórek brunatnej tkanki tłuszczowej. Termogeneza, czyli produkcja ciepła w organizmie, jest spowolniona, wskutek czego, zmniejsza się również tempo przemiany materii. Ponadto magnez ma wpływ na układ nerwowy. Deficyt tego pierwiastka może doprowadzić m.in. do nerwowości, kłopotów ze snem oraz braku apetytu, co również może rzutować na przebieg ww. procesów.
Magnez znajdziemy m. in. w pełnoziarnistych produktach zbożowych, orzechach i nasionach, warzywach strączkowych, zielonych warzywach liściastych. Dobrym źródłem tego pierwiastka są również wody mineralne.

Dobry Dietetyk Tczew Dobry Dietetyk Malbork Dobry Dietetyk Gdynia

Nie mogę opanować nocnego podjadania - co robić?

Nie mogę opanować nocnego podjadania - co robić?

Zastanów się kiedy po raz pierwszy wystąpił problem i w jakich okolicznościach
Znajdź przyczynę - czy jest to wina błędów żywieniowych ?
Istnieją choroby, którym często towarzyszy nocne sięganie do lodówki np. OBPS (obturacyjny bezdech senny), zespół niespokojnych nóg.
Może jesteś pod wpływem przewlekłego stresu? Osoby z tą dolegliwością często nie mają kontroli podczas snu, są zmęczone, podjadają a następnie czują poczucie winy - tu rodzi się kolejny stres skutkujący niskim poczuciem wartości.
Należy znaleźć przyczynę aby zacząć działać!
Od strony żywieniowej błędami mogą być:
- zbyt niska podaż kalorii w ciągu dnia, niedostarczenie niezbędnych witamin i składników mineralnych
- pomijanie posiłków (szczególnie śniadań)
- dieta oparta na cukrach prostych
- mała liczba posiłków o dużej objętości
- długa przerwa między ostatnim posiłkiem a snem (np. jem kolację o 18 a kładę się spać o 23)
Co zrobić, żeby je wyeliminować:
- ustal odpowiednią kaloryczność (tu przyda się wizyta u dietetyka)
- zaplanuj posiłki (np. 5 posiłków - ważne, żeby przerwy między nimi nie były dłuższe niż 4h) - aby nie doprowadzać do spadków cukru we krwi
- jeżeli zdarzy Ci się nie przygotować posiłku, nie kupuj na szybko czegoś niezdrowego tylko rozpisz wcześniej alternatywy dla takich sytuacji (np. jeżeli nie przygotowałem koktajlu na popołudniową przekąskę, co mogę wybrać w sklepie, aby pokryć podobne zapotrzebowanie - zapytaj swojego dietetyka)
- unikaj słodkich przekąsek - powodują skoki i nagłe spadki cukru dzięki czemu sięgamy po nie po raz kolejny
- spożywaj posiłki częściej ale mniejsze objętościowo - nie najadaj się pod tzw "korek" często powodując nieprzyjemne objawy w postaci np. wzdęć
- ostatni posiłek spożywaj do 2 godzin przed snem
- jeżeli zdarzy Ci się wstać w nocy napij się wody małymi łyczkami - bardzo prawdopodobne, że jesteś po prostu spragniony

Dobry Dietetyk Gdynia Orłowo

Od wielu lat zmagam się z zaparciami. Co powinnam zmienić w swojej diecie, aby sobie ...

Od wielu lat zmagam się z zaparciami. Co powinnam zmienić w swojej diecie, aby sobie pomóc?

Przyczyn zaparć może być wiele, m. in. czynnościowe, metaboliczne, a nawet psychiczne. W leczeniu zaparć każdego rodzaju dieta będzie odgrywała kluczową rolę. Przede wszystkim należy zwiększyć udział błonnika w diecie. Znajdziemy go w produktach pełnoziarnistych, warzywach, owocach, orzechach oraz nasionach. Należy jednak pamiętać, że błonnik w większych ilościach nie będzie korzystny dla każdego, zwłaszcza dla osób z chorobami przewodu pokarmowego. W takim przypadku najlepiej poprosić o pomoc dietetyka, który ułoży zbilansowaną dietę z odpowiednią ilością błonnika. Aby błonnik mógł spełniać swoją funkcję, niezbędna jest odpowiednia ilość wypijanych płynów. Błonnik absorbuje wodę, pęcznieje i działa jak „szczoteczka” w naszych jelitach. Kolejną ważną kwestią jest zmiana siedzącego trybu życia i zwiększenie aktywności fizycznej, co pobudzi ruchy perystaltyczne jelit. Wprowadzenie tych trzech elementów zdrowej diety powinno pomóc w uregulowaniu pracy przewodu pokarmowego.

„Czym różnią się jaja „trójki” od „zerówek”?

„Czym różnią się jaja „trójki” od „zerówek”?

Bardzo często różnica sprowadzana jest do ceny, jednak te liczby mają dużo głębsze znaczenie.
Przede wszystkim powinniśmy zacząć od rozwinięcia numerycznych skrótów. Na skorupce każdego kurzego jaja znajduje się numer, którego pierwsza cyfra oznacza rodzaj chowu kur.
"0" - jaja z produkcji ekologicznej,
"1" – od kur na wolnym wybiegu,
"2" – z chowu ściółkowego,
"3" – z chowu klatkowego, uważanego za najmniej przyjazny kurom.
Zacznijmy od jaj z chowu ekologicznego („0”). Na jednym metrze kwadratowym kurnika może mieszkać 6 kur, mają one też zapewnione wszystkie inne dogodności z chowu wolno wybiegowego. Kury są hodowane głównie na świeżym powietrzu. Są one również karmione paszą, która posiada certyfikat ekologiczny.
Chów wolno wybiegowy („1”) oznacza, że kury mieszkają w kurnikach i mają nieograniczony dostęp do wybiegu na świeżym powietrzu oraz znajdującej się tam roślinności. Dzięki temu mają one możliwość rozpościerania skrzydeł, grzebania w ziemi. Oprócz pożywienia, które zdobywają same, karmione są również paszami składającymi się z ziaren, zieleniny oraz marchwi.

Chów ściółkowy („2”) to taki, w którym kura żyje w sztucznych warunkach, w budynkach, gdzie zagęszczenie wynosi 25 ptaków na metr kwadratowy, ale może chodzić swobodnie i posiada dostęp do piasku i grzęd. Oznaczenie jaj od tych zwierząt to "2".

Kury z chowu klatkowego („3”) nie mają łatwego życia. Kury są trzymane w małej metalowej klatce, gdzie na jedną kurę przypada powierzchnia wielkości pocztówki. Zwierzęta nie są w stanie rozprostować skrzydeł. Kurom w tym rodzaju chowu przycina się dzioby, by nie okaleczały siebie i innych kur dookoła. Są to tylko nieliczne elementy chowu klatkowego – zachęcam do zapoznania się z filmem ukazujący warunki życia kur: https://www.youtube.com/watch?v=eweydkEmlaI&feature=player_embedded.

Kupując jaja oznaczone symbolem 0 lub 1, możesz być pewny, że pochodzi od kur, który podczas hodowania miały lepsze warunki oraz przyczyniasz się do zwiększania popularności tych produktów.

Dobry Dietetyk Gdynia Orłowo
Źródło: https://www.ciwf.pl/zwierzeta/kury-nioski/alternatywne-systemy-chowu-kur/

Mam anemię. Jak poprawić poziom żelaza we krwi? Co jeść?

Mam anemię. Jak poprawić poziom żelaza we krwi? Co jeść?

Żelazo występuje w pożywieniu w dwóch formach: hemowej i niehemowej. Tę pierwszą formę znajdziemy w produktach pochodzenia zwierzęcego. Natomiast żelazo niehemowe znajduje się w produktach roślinnych, tj strączki, pestki dyni, otręby. Żelazo hemowe wchłania się w przewodzie pokarmowym bardzo dobrze, natomiast niehemowe znacznie gorzej. Nie oznacza to jednak, że przy walce z niedoborem żelaza należy jeść tylko mięso i jego przetwory. Można zwiększyć wchłanianie żelaza. Pierwszym sposobem jest dodatek witaminy C do potraw zawierających żelazo. Np. dodanie świeżej natki pietruszki lub czerwonej papryki, zjedzenie świeżego owocu albo surowych warzyw skropionych dodatkowo sokiem z cytryny. Kolejnym sposobem jest nie popijanie posiłków kawą lub herbatą. Zawierają one taniany i polifenole, które zaburzają wchłanianie żelaza w przewodzie pokarmowym. Takie działanie mają również fityniany, które tworzą z żelazem nierozpuszczalne sole. Są zawarte w produktach zbożowych i roślinach strączkowych. Tutaj pomoże moczenie tych produktów przed spożyciem.
Dobry Dietetyk Gdynia Orłowo

Dlaczego najczęściej po rzuceniu palenia papierosów zwiększa się masa ciała?

Dlaczego najczęściej po rzuceniu palenia papierosów zwiększa się masa ciała?

Samo wypalanie ok. paczki papierosów dziennie skutkuje spalaniem dodatkowych 200-300kcal na dobę. Dzieje się tak ponieważ nikotyna powoduje przyspieszenie akcji serca i zwężanie się naczyń krwionośnych, co powoduje podwyższenie tętna średnio o 20 uderzeń na minutę. Ponadto nikotyna hamuje uczucie głodu oraz opóźnia sekrecję insuliny, co może przyspieszać redukcję tkanki tłuszczowej. Oprócz tego paląc papierosy mamy zajęte ręce i przede wszystkim czas, często palimy z nudów czy po posiłku. Kiedy rzucimy ten nałóg, pojawia się potrzeba, aby go czymś zastąpić, a wtedy najczęściej sięgamy po różnego rodzaju przekąski. Rezygnując z palenia papierosów częściej odczuwamy apetyt, co po prostu prowadzi do zwiększenia kaloryczności diety i przybrania dodatkowych kilogramów.
Dobrym rozwiązaniem będzie zwiększenie aktywności fizycznej o 30 minut dziennie, a gdy poczujemy ochotę na papierosa lub przekąskę warto napić się wody lub zjeść np. surową marchewkę. Najlepiej niezdrowy nałóg zastąpić zdrowym nawykiem. Kto wie może wtedy nawet uzależnicie się np. od biegania? :)
Dobry Dietetyk Gdynia Orłowo

Czy w trakcie diety powinnam spożywać dodatkowo witaminy w postaci suplementów?

Czy w trakcie diety powinnam spożywać dodatkowo witaminy w postaci suplementów?

Przy prawidłowo zbilansowanej diecie nie jest to konieczne. Wykwalifikowany dietetyk układa dietę tak, aby pokrywała ona zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze.
Jedyną witaminą, którą powinien suplementować każdy mieszkający w naszej szerokości geograficznej, jest witamina D.
Wynika to z niedostatecznej ekspozycji naszego ciała na działanie promieni słonecznych. Przed rozpoczęciem suplementacji należy sprawdzić jej poziom we krwi. Dawka profilaktyczna to 2000IU, jednak w przypadku niedoboru powinna być wyższa.
Należy pamiętać, że zarówno niedobór jak i nadmiar jest szkodliwy, zawsze więc należy kontrolować poziom we krwi.

POKAŻ